Plán boje EU s klimatickými změnami získal podporu europoslanců

Evropská unie má plán opatření pro boj se změnami klimatu. Takzvaný klimaticko-energetický balíček definitivně potvrdili poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Hlavním cílem souboru opatření je snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení spotřeby takzvané zelené energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Pavel Pavlas

Europoslanci posvětili program kroků, kterými chce Evropská unie dosáhnout snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o pětinu. V té době by také měla 20 procent své spotřeby energií krýt z obnovitelných zdrojů.

Na souboru opatření se minulý týden dohodly členské státy na summitu v Bruselu. V konečném textu dostaly hlavně nové členské země značné úlevy v systému obchodování s emisními povolenkami. Se skřípěním zubů se s tím musely smířit státy, které prosazovaly tvrdší podmínky snižování emisí CO2.

"To, že se klimatický balíček nelíbí těm více ambiciózním, i těm méně ambiciózním, nám podává důkaz o tom, že kompromisu skutečně bylo dosaženo," prohlásil po hlasování předseda výboru pro životní prostředí Miroslav Ouzký z frakce Evropských lidovců a demokratů.

Díky úlevám si například ČEZ nebo polské energetické podniky budou muset v roce 2013 kupovat jen 30 % povolenek v aukcích. Zbytek dostanou jako dosud zdarma.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme