Humanitární pomoc a stabilizace hospodářství. Venezuelský opoziční lídr představil plán obnovy země

Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó, kterého řada zemí v posledních dnech uznala za úřadujícího prezidenta, ve čtvrtek na univerzitě v Caracasu představil plán národní obnovy. Takzvaný Plán země má zejména stabilizovat kolabující hospodářství a získat humanitární pomoc. Je součástí kroků, jimiž chce opozice donutit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k odstoupení. Jejím cílem jsou svobodné volby.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Guaidó na univerzitě v Caracasu představil plán národní obnovy. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Podle Guaidóa je absolutní prioritou řešit humanitární krizi, v zemi se nedostává základních potravin, lidé umírají na banální nemoci kvůli nedostatku léků. Guaidó slíbil, že v příštích dnech dá pokyny nevládním organizacím ohledně toho, jak humanitární pomoc nabízenou od řady zemí do Venezuely dostat a jak ji dále distribuovat.

Evropský parlament uznal Guaidóa dočasným prezidentem Venezuely. Vyzval k tomu i státy

Číst článek

Další úkolem bude obnovit fungování ekonomiky, zastavit hyperinflaci, vytvořit pracovní místa a obnovit ropný průmysl, který je jedním ze základních zdrojů příjmů venezuelského státu.

„Stát nefunguje a neposkytuje ani minimální služby, protože peníze vedení rozkradlo,“ řekl Guaidó na setkání, jehož se účastnili další poslanci i řada mladých lidí. I oni navrhovali, jak ekonomiku v budoucnu pozvednout.

Role armády

Opoziční lídr zmínil také důležitou roli armády. „Ještě je čas postavit se na správnou stranu, Maduro nechrání nikoho, takže za jeho vlády mohou skončit za mřížemi,“ myslí si Guaidó, který slíbil vojákům amnestii, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádek a demokracii. Příslušný zákon už schválil parlament.

Guaidó se v proslovu na univerzitě obrátil i na Čínu a Rusko, spojence prezidenta Madura. „I Číně a Rusku by prospěla změna vlády v této zemi, protože Maduro nechrání jejich investice,“ uvedl opoziční lídr. Moskva a Peking Madurově vládě v předchozích letech poskytly vysoké úvěry.

Policie před domem

Projev na univerzitě Guaidó přerušil, když se dozvěděl, že policie je před domem jeho rodiny. Podle svědků z místa se tam měla ptát po jeho manželce Fabianě. Ta s ním ale byla na univerzitě, v domě však zůstala jejich dvacetiměsíční dcera.

Venezuelské úřady propustily po několika dnech sedm zahraničních novinářů. Osud jejich řidiče je nejasný

Číst článek

Před domem se podle záběrů ze sociálních sítí okamžitě shromáždili Guaidóvi příznivci, poslanci a novináři.

Krátce po incidentu odvysílala televize TV Venezuela v živém přenosu rozhovor s Guiadóem, který držel v náručí svou dceru. Opoziční lídr mimo jiné zopakoval, že v sobotu Venezuelané opět vyjdou do ulic a budou také dále hovořit s vojáky, jejichž podpora je v procesu přechodu země k demokracii stěžejní.

„To, co se dnes stalo prezidentovi Guaidóovi, zažívají Venezuelci denně, zastrašování používají k našemu pronásledování bezpečnostní složky státu, financované z našich peněz,“ komentoval čtvrteční přítomnost policie u domu Guaidóovy rodiny jeden z poslanců Juan Andrés Mejía.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme