Plánovaná důchodová reforma opět vyhnala Francouze do ulic

Francouzi se dnes opět vydali do ulic. Francouzský senát totiž začal jednat o návrhu zákona o důchodové reformě. Ten mimo jiné zvyšuje spodní hranici odchodu do penze z 60 na 62 let. Reformu už minulý týden schválilo po ostré diskusi francouzské národní shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská demonstrace proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

„Tentokrát nás bude ještě víc,“ nechávají se slyšet odbory. Před dvěma týdny se stávek a demonstrací podle jejich organizátorů zúčastnilo přes 2, 5 miliónu lidí. Podle ředitele dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, Lukáše Macka, je právě počet demonstrantů klíčový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci ve Francii na Rádiu Česko okomentoval Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

„Hlavní číslo, na které všichni čekají, zejména politici, je, kolik bude manifestantů dnes odpoledne, protože to je svým způsobem demonstrace síly. Pokud by mobilizace manifestujících byla nižší než před čtrnácti dny, tak by to pro vládu byla dobrá zpráva. V opačném případě by to byla zpráva velmi špatná,“ vysvětluje Macek.

Za vším je snaha zabránit schválení důchodové reformy. Jenže vláda má i v Senátu většinu. Ministr práce se dal slyšet, že dílčí úpravy jsou možné, ale základní parametry reformy musejí zůstat nezměněné.

Macek si myslí, že by si vláda mohla demonstranty získat výjimkami, které by zavedla při odchodu do důchodu: „Je dost pravděpodobné, že vláda udrží věk 62 let, ale že rozšíří seznam výjimek pro určité kategorie pracujících nebo pro matky tří a více dětí. Zkrátka, že definuje výjimky z pravidla a rozšíří okruh lidí, kteří i nadále budou moci odejít do důchodu již v 60 letech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Stávku ve Francii sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Zvýšením spodní hranice odchodu do penze z 60 na 62 roků chce Francie dosáhnout vyrovnaného důchodového účtu do roku 2018.

Stávka tradičně nejvíc ovlivní dopravu. Silně omezí provoz vlaků, metra, ale komplikace nastanou i na letištích. Pařížské Orly odbaví polovinu letů oproti letovému řádu, letiště Charlese de Gaulla asi 60 procent. Podle zpravodaje Českého rozhlasu Jana Šmída, který stávku sleduje v Paříži, je situace v dopravě ale lepší než před dvěma týdny.

Milan Kopp, Jan Pokorný, Lenka Rafaelová, Anna Baumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme