Plánovaný odchod Ameriřanů z Iráku vyvolává debatu

Ve Spojených státech se rozhořela politická debata kolem zpráv o chystaném plánu na postupný odsun amerických vojáků z Iráku. Plán předložil neočekávaně vrchní velitel koaličních sil v Iráku generál George Casey.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mariňáci se přesunují

mariňáci se přesunují | Foto: USMC

Jsou informace o plánu na odchod Američanů z Iráku věrohodné? Média v poslední době zveřejnila několik spekulací americkém postupu v Iráku, které se později úplně nepotvrdily. V tomto případě jde asi doopravdy o skutečný plán na postupné stahování Američanů z Iráku. Předložil ho v Pentagonu a v Bílém domu vrchní velitel koaličních sil generál Casey. Plán je sice zatím neveřejný, ale široce se o něm už dohadují demokratičtí i republikánští senátoři. Američané zatím nechtějí plán přímo zveřejnit proto, že ho Casey musí ještě projednat s iráckou vládou.

Nová irácká vláda sebevědomě prohlašuje, že už může zaručit bezpečnost v provincii Muthanna u hranic s Kuvajtem. Stahování by mělo začít už v září. Ale neoficiálně k němu vlastně dochází průběžně. Během iráckých voleb zajišťovalo bezpečnost 160 tisíc Američanů, v dubnu už byl v Iráku základní stav 138 tisíc vojáků a teď je v zemi necelých 127 tisíc Američanů. Koaliční vojáci ale nechtějí odejít předčasně, aby Iráku nehrozila krvavá občanská válka.

V Iráku je teď 14 amerických bojových brigád. Ty mají každá asi 3 a půl tisíce vojáků, ale váže se na ně řada podpůrných složek. Casey chce letos stáhnout 2 bojové brigády z 10. horské divize a z proslulé 101. výsadkové divize, která se mimochodem proslavila už za druhé světové války pří vylodění v Normandii. Příští rok by mělo odejít 6 dalších brigád, takže by po roce 2007 mělo být v Iráku něco mezi třetinou až polovinou současného stavu. Odsun by pak měl pokračovat dále tak, jak poroste bojeschopnost irácké armády.

To by byl daleko rychlejší postup, než jaký dosud odborníci na Střední východ vůbec předpokládali. Asi by to mělo vyhovovat i kritikům Bushovy administrativy. Proč je tedy kolem plánu generála Caseyho v Americe takový rozruch? Nejvíc rozčilení jsou demokratičtí senátoři, kterým nedávno v americkém Senátu neprošla rezoluce s termínem stažení vojáků z Iráku. Tohle jim bere argumenty.

Demokraté obviňují Caseyho, že jeho plán podporuje republikánskou administrativu před listopadovými volbami do kongresu. Někteří demokraté jdou v ostrých výpadech dál a tvrdí, že hlavní lahůdku si republikáni schovávají před prezidentské volby v roce 2008. To by totiž mohli ohlásit konečnou fázi stažení amerických vojáků z Iráku.

Generál Casey se k politickým přestřelkám nevyslovuje. Ani nemůže. Je to voják, který argumentuje z pozice přímé zkušenosti v Iráku. Zatím má asi potíže i ze strany současné administrativy. Prezident Bush mu dal mandát jednat s iráckou vládou, ale ministr obrany Rumsfeld zatím jeho postupu nevyslovil přímou podporu a mluví neurčitě i o budoucích počtech Američanů v Iráku.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme