Plány amerického prezidenta na uzavření Guntánama se komplikují

Američtí senátoři zkomplikovali prezidentu Obamovi jeho plány na brzké uzavření věznice pro osoby podezřelé z terorismu na základně Guntánamo. Devadesáti hlasy ku šesti totiž zamítli transfer 240 vězňů, kteří jsou dnes na Guantánamu zadržováni a zablokovali navíc Obamovu žádost o osmdesát milionů dolarů na postupné rušení vězení. Obama ho chce uzavřít do ledna příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina senátorů požaduje, aby prezident upřesnil, co hodlá vláda udělat s vězni po zrušení zařízení na Guantánamu. Některým republikánům pak vadí samotný záměr tamní vězení uzavřít. Jako například republikánskému senátorovi za stát Oklahoma Jamesi Inhofovi:

"Jediný argument, který jsem slyšel proti, zní, že proti jsou všichni Evropané. Ale kdo jsou ti Evropané? Rozumíte, začínám být trochu unavený z toho nechat si od nich diktovat, co máme ve Spojených státech dělat. Když zítra přijdou například s tím, že by jsme měli uzavřít národní park Everglades, tak ho zavřeme? Určitě ne."

Prezident Obama má dnes promluvit právě k plánům ohledně vězení pro podezřelé z terorismu.

Přečtěte si také:
USA obnoví vojenské procesy na Guantánamu
Německo zvažuje přijetí deseti Ujgurů vězněných na Guantánamu
USA dodají informace o vězních z Guantánama, které chtějí poslat do Evropy Američané chtějí kvůli Guantánamu přepsat Ženevské konvence. Langer: Česko nepřijme žádného vězně z americké věznice Guantánamo

Karel Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme