Platební terminály, počítače úřadů a policie. Virus se šíří dál, největší škody napáchal v Číně

Kybernetický útok způsobený vyděračským virem Wannacry v pondělí znovu zasáhl tisíce počítačů. Po masivních škodách způsobených v pátek ve víc než 150 zemích včetně Česka se ale objevilo menší množství nových případů, než se předpokládalo. Větší škody napáchal virus jen v Asii.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte | Zdroj: Reuters

V Číně vyděračský software vyřadil z provozu některé platební systémy, například na čerpacích stanicích. Komplikace způsobil i státním úřadům včetně policie.

Zastavil útok, který ochromil tisíce počítačů po celém světě. Teď se britský mladík bojí pomsty

Číst článek

Jen jednotlivé případy hlásí Japonsko, menší počet infekcí se objevil v Jižní Koreji, Indii nebo Austrálii. V Indonésii virus dočasně vyřadil počítačový systém některých nemocnic.

Potíže v pondělí hlásili i čeští uživatelé. „Nešlo o cílený útok, byl šířen na co největší množství uživatelů. Riziko je větší právě pro firmy, univerzity a podobně. To znamená nějaké větší počítačové sítě, kde je připojeno více uživatelů a více zařízení," řekl Radiožurnálu Jakub Křoustek z antivirové firmy Avast.

Od pátku podle něj jeho firma řešila asi 500 pokusů o útok, během pondělka to jsou desítky případů. Večer se kybernetickým útokem bude zabývat i bezpečnostní rada státu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme