‚Kaczyńského řidič bude brát dvakrát víc než vy!‘ Polští poslanci si o pětinu snížili platy

Polští poslanci ve čtvrtek v noci schválili návrh na snížení svých platů o 20 procent, stejné opatření se má týkat i jejich kolegů ze Senátu. Návrh prosadila v Sejmu vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) na návrh jejího předsedy Jarosława Kaczyńského. Jde o reakci strany na vysoké odměny, které si přiřkla vláda expremiérky Beaty Szydłové. Straně PiS kvůli prémiím pro ministry výrazně poklesly preference.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská dolní komora - Sejm (ilustrační foto). | Foto: Kancelaria Sejmu/Paweł Kula | Zdroj: Flickr.com Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Pro snížení platů hlasovalo 240 poslanců ze 460, 226 bylo ze strany PiS. Návrh teď míří k posouzení do Senátu. Poslanci v současnosti berou v přepočtu zhruba 60 000 korun, nárok pak mají i na čerpání náhrad. Po snížení platů by měli brát 47 400 korun.

'Hlas lidu, hlas boží!' Kaczyński sníží politikům platy, chce tak odvrátit propad preferencí

Číst článek

Opozice vůbec nehlasovala a návrh ostře kritizuje za populismus. „Svojí populistickou hrou chcete odvést pozornost od vašich afér. To vaši ministři si vzali odměny, a teď chcete trestat nás,“ řekl v Sejmu poslanec opoziční strany Moderní Krzysztof Truskolaski.

„Víte, kolik si vydělává řidič Kaczyńského? Po tomhle zákonu bude vydělávat dvakrát více než vy!“ dodal jeho kolega Piotr Misiło.

Snížení platů se v budoucnu nemá týkat jen poslanců a senátorů, ale i komunálních a regionálních politiků a členů dozorčích rad státních podniků. Kaczyński to oznámil na začátku dubna jako reakci na propad podpory jeho strany, který následoval po aféře s vysokými odměnami pro členy minulé vlády.

'Ty peníze nám patřily'

Statisícové prémie strana i bývalá premiérka Beata Szydłová nejdřív tvrdě hájily. „Ministři a náměstci ve vládě PiS dostali odměny za těžkou a poctivou práci, a ty peníze jim prostě patřily,“ hřímala expremiérka za řečnickým pultem směrem k opozici. Ta stranu za výši prémií ostře kritizovala.

Zastání našli odměnění ministři nejdříve i u předsedy strany. Kaczyński ještě před Velikonoci prohlašoval, že prémie je třeba bránit, a že není možné „propadat šílenství“. Podle něj šlo jen o legální odměny za těžkou práci.

Kaczyńského obrat

Na začátku dubna ale otočil. Mluvčí strany Beata Mazureková tehdy na twitteru napsala, že Kaczyński o odměnách nevěděl a že byl zaskočený. Předseda strany pak oznámil, že politikům klesnou platy a že odměnění ministři pak mají své prémie dát na charitu. Předem varoval případné vzpurné poslance, že ten, kdo bude v parlamentu proti, nebude už na kandidátce.

„Vox populi, vox dei! Hlas lidu, hlas boží. Jestli to společnost chce, my se tomu přizpůsobíme a poneseme finanční ztráty pro dobro vlasti, pro přesvědčení, že politika opravdu není o obohacování se, ale je tu proto veřejné blaho,“ řekl v dubnu Kaczyński.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme