Plavat v Seině smí v Paříži jen říční policie

I v Paříži o tomto víkendu stoupají teploty až k 35 stupňům. Metropole se v takových vedrech neochladí ani v noci. Tisíce Pařížanů a turistů se procházejí podél řeky Seiny a nejradši by nechali svršky na břehu a skočili do vody. Koupání v Seině je ale už téměř 100 let zakázané. Naděje v podobě politického slibu svitla v roce 1988. Tehdejší starosta Paříže Jacques Chiran slíbil, že do skončení jeho mandátu na radnici se bude dát v Seině v Paříži koupat. Od té doby uplynulo hodně vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Seina v Paříži

Řeka Seina v Paříži | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Pline

Stojím na nábřeží. Nalevo most Sully, napravo Slavkovský most. Tady má svou základnu pařížská říční policie. Její příslušníci jsou jedinými plavci, kteří v neoprénových oblecích smějí v Seině plavat. Právě skáčou z gumového člunu do vody.

Carlo Serquiera hlásí do vysílačky, že oddíl říční policie právě trénuje plavání mezi Slavkovským mostem a Novým mostem. Na řece je čilý provoz nejenom výletních lodí. Tohle hlášení vede jejich kapitány k opatrnosti.

„Hodně lidí se prochází po březích Seiny, dbáme na jejich bezpečnost. Taky občas hledáme ve vodě ztracené osoby. Pod mosty přebývají bezdomovci,“ říká poručík Olivier Dupas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v Paříži Jana Pokorného o koupání v Seině.mp3

Turisté, kteří se na nás dívají z mostu závidí. Taky by si určitě chtěli zaplavat, zvlášť, když je ten evropský den koupání v řekách. To by ale museli přijít dřív. Někdy na začátku minulého století měla Paříž ještě blízko k lázeňskému městu. Dnes je koupání v Seině životu nebezpečné.

„Musíme být očkování, abychom mohli plavat v Seině. Krysy z kanálu sem přenášejí leptospirózu. Kromě toho je ve vodě spousta škodlivých látek z 650 továren, které jsou na jejím břehu,“ dodává Olivier Dupas.

I pro příště bude plavání v Seině zakázané. Jak svého kolegu doplnila Natalie Charlesová, která velí oddílu říčních policistů, policie hlídá, jestli zákaz nikdo neporušuje, protože voda vypadá i teď v létě na první pohled celkem lákavě.

Jediným osvěžením na břehu Seiny bude zřejmě i letos dočasná písčitá pláž, kde trysky rozprašují chladnou vodu na rozpálená těla. Otevřou ji tady v Paříži zřejmě až za deset dní.

Jan Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme