Plavbu tisícovky lodí po Temži se chystá v Londýně sledovat až milion lidí

Oslavy diamantového jubilea britské panovnice Alžběty II. se dnes přenesou na vodu. Přes milion diváků má v Londýně podle střízlivých odhadů sledovat plavbu tisícovky lodí na Temži. Na jedné z nich se bude plavit i sama královna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváci zaujali nejlepší místa pro sledování lodní přehlídky už několik hodin před jejím začátkem | Zdroj: Reuters

Největší flotilu lodí svého druhu za posledních 350 let uvidí dnes na Temži diváci v Londýně. Stane se tak za mimořádných bezpečnostních opatření, která jsou největší při akci královské rodiny v britské historii.

V půl čtvrté odpoledne českého času se Alžběta II. a někteří další členové panovnického rodu nalodí na královskou bárku Spirit of Chartwell, která je mimo jiné vyzdobená artefakty z legendárního Orient Expressu.

Diváci uvidí pestrou směsici plavidel, od kajaků přes motorové čluny až po požární lodě s mohutným vodním dělem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy jubilea britské královny Alžběty II. sleduje zpravodaj ve Spojeném království Jiří Hošek

Gigantická flotila, jedna z největších, kterou kdy spatřila jakákoli řeka světa, čítá i další unikátní plavidla jako například asi padesátku lodí, použitých při evakuaci obklíčených britských vojáků z francouzského Dunkerque.

V hledáčku fotoaparátů jistě uvízne i torpédový člun MTB 102, ve kterém Winston Churchill a generál Eisenhower provedli obhlídku invazního loďstva před vyloděním v Normandii.

Náladu na lodích budou vylepšovat muzikanti: od skotských dudáků až po Londýnský filharmonický orchestr.

Hladinu Temže bude brázdit i několik veslic, kde ke svým bývalým „pracovním nástrojům“ usednou i olympijští vítězové Matthew Pinsent a legendární Steven Redgrave.

Ve čtvrt na šest Alžběta II. nedaleko Tower Bridge královskou bárku opustí a na břehu ji přivítá britský premiér David Cameron.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme