Plavkyně Baumrtová odkoukala od Američanů speciální přípravu

Kdybyste sečetli tréninkové dávky české plavkyně Simony Baumrtové za jednu sezonu, zjistíte, že uplave trasu z Prahy až do portugalského Lisabonu. Neuvěřitelných 2300 kilometrůje podle tabulek nejvíc, žádný český plavec v bazénu totiž za sezonu víc nenaplaval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baumrtová používá speciální protahovací cviky, které odkoukala u amerických plavců | Foto: Michal Jurman

Aby jednadvacetiletá světlovláska takovou zátěž zvládla, musí dbát nejen na předpisovou regeneraci, ale také na suchou přípravu v posilovně. Právě ta může spolurozhodovat o úspěchu české reprezentantky na olympijských hrách v Londýně.

"Tohle všechno jsou pomůcky na cvičení a posilování. Tady tou gumou se obejmou nohy a dávají se od sebe, tady jsou zase gumy na tahání," popisuje Baumrtová podivnou změť provazů a gum, kterou by většina smrtelníků využila tak maximálně k připevnění batohu na cyklistický nosič.

Baumrtová je ale jako správná vysokoškolská studentka fyzioterapie v otázce posilovacích a především protahovacích cviků precizní a významu svých speciálních pomůcek maximálně věří.

"Impulz přišel na mistrovství světa v Šanghaji, tehdy jsem se tomu začala věnovat a pořád mě to drží. To už je kolik... Jéje, už šest měsíců, a musím říct, že mi to pomáhá, ve vodě jsem víc rozhýbaná a rychleji se dostávám do závodního tempa," vzpomíná jednadvacetiletá blondýnka, která svojí vizáží spolehlivě naláká na závody i zarputilé neplavce, na loňský světový šampionát v Číně. Právě tam se zrodila její nová příprava se třemi speciálními gumami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Michal Jurman se podíval na speciální přípravu plavkyně Simony Baumrtové a změřil s ní síly v páce

"Pojďte trochu blíž, ještě kousek, tak, a teď se předkloňte a zatáhněte úplně dozadu, pak zase dopředu...," instruuje mě česká reprezentantka.

"Teď to dělám správně?" ptám se.

"Jo. Ale musíte až úplně dozadu... Ano, takhle by to mělo vypadat," směje se Baumrtová zcela jistě neohrabanému cvičení rozhlasového novináře.

Protahovací cviky jsou její specialitou, kterou v přípravě na olympijské hry využívá místy i na úkor klasické dřiny v posilovně.

"Mě to v posilovně moc nebaví, tam jsou většinou takoví ti kulturisti, zvedají strašně moc, já tam přijdu a nezvednu skoro nic..."

Při pohledu na široká ramena a vyrýsované bicepsy této jinak na první pohled křehké blondýnky se nechce této informaci ani věřit. Ihned se tak rodí myšlenka, jak ještě detailněji a co možná nejvíce zblízka prozkoumat sílu této české reprezentantky. Soubojem v páce!

Jednou z největších českých nadějí na MS v Šanghaji bude Simona Baumrtová, na fotce s otcem (vlevo) a spolutrenérem J. Jezberou (vpravo) | Foto: Michal Jurman

"Myslím, že to bude velký problém," varuje mě trenér Simony Baumrtové Jaroslav Jezbera. Co bylo vyřčeno, už ale nelze vzít zpět.

"Určitě to vyhrajete," směje se česká plavkyně. A trefí se. Moje skoro dva metry a takřka dvojnásobná váha udělaly své, s obtížemi jsem nakonec Simonu Baumrtovou v páce porazil. To se ale zdá se nevzbudilo příliš pochopení u jejího otce.

"Hele, tak to ne, chlapečku," míří k nám rychlým krokem otec Simony Baurmtové a zároveň její spolutrenér Tomáš Baumrt.

I přes jeho úsměv na rtech tuším, že dojde na nejhorší. Poté, co si hrdý otec vyrovnává účty s mojí pravicí, přeorientuje svoji pozornost a patřičný zápal i na svoji dceru. Ta se totiž rozhodla trénovat i pod antibiotiky, a to Tomáš Baumrt, povoláním lékař, ze zásady odmítá.

"Už jsme se dneska po obědě pohádali, byla příšerně nafučená a naštvaná," popichuje otec dceru.

"No jo, tak mě to štve, když jsem plavala málo už minulý týden, to bylo jen dvacet kilometrů, protože už mi nebylo moc dobře," snaží se tváří v tvář otci vyložit své argumenty Baumrtová.

Ale snad ani kdyby mu upekla po celém Chomutově svou tolik pověstnou bábovku, zřejmě by neuspěla. Tvrdost k plavání patří a ke spojení otce a dcery Baumrtových pak dvojnásobně. O tom, že podobná zarputilost ve spojení s celou řadou nových tréninkových metod nese své ovoce, nepochybujte.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme