Plavšičová se v Haagu přiznala ke zločinu proti lidskosti

Bývalá prezidentka Republiky Srbské Biljana Plavšičová se dnes před mezinárodním tribunálem v Haagu přiznala, že se za války v Bosně dopustila zločinu proti lidskosti. Plavšičová překvapivě změnila svůj původní postoj, že je ve všech bodech obžaloby nevinná. Je tak vůbec prvním obviněným, který se u mezinárodního soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii přiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biljana Plavšičová | Zdroj: ČTK

Změnu své výpovědi o vině oznámila po shlédnutí dokumentárního filmu o vyhánění bosenských muslimů. Plavšičová prohlásila, že nese vinu na pronásledování nesrbského obyvatelstva v Bosně.

Obžaloba na toto přiznání reagovala okamžitě - zrušila všechna ostatní obvinění vznesená proti ní, včetně obvinění z genocidy. Plavšičová tak bude souzena pouze v jednom bodě obžaloby, tedy za zločiny proti lidskosti. Za to jí hrozí asi dvacetiletý trest. Přiznání je však polehčující okolnost.

Tento nejnovější vývoj posílil spekulace, že Biljana Plavšičová bude v Haagu vypovídat proti hlavnímu obžalovanému, bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi.

Miloševič se před haagským soudem dnes střetl s chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem, který svědčí v procesu proti němu. Miloševič přitom označil Mesiče za chorvatského fašistu.

Miloševič, který je stíhán za válečné zločiny a genocidu, během křížového výslechu vracel chorvatskému prezidentovi obvinění, která proti němu předtím vznesl. Mesič obvinil jugoslávského exprezidenta z rozbití Jugoslávie, rozněcování etnických čistek v Chorvatsku a Bosně a také z cílevědomé práce na vytvoření "Velkého Srbska" na troskách Jugoslávie.

Miloševič tato obvinění odmítl a se sarkasmem útočil na Mesiče. Prohlásil například, že chorvatský prezident je zodpovědný za násilí, které rozsévali chorvatší vojáci na území s početnou srbskou populací ve Slavonii. Mesič to ale označil za produkt Miloševičovy představivosti a trval na svém, že za války na Balkáně může Miloševič.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme