Plavšičová se v Haagu přiznala ke zločinu proti lidskosti

Bývalá prezidentka Republiky Srbské Biljana Plavšičová se dnes před mezinárodním tribunálem v Haagu přiznala, že se za války v Bosně dopustila zločinu proti lidskosti. Plavšičová překvapivě změnila svůj původní postoj, že je ve všech bodech obžaloby nevinná. Je tak vůbec prvním obviněným, který se u mezinárodního soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii přiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biljana Plavšičová | Foto: ČTK/EPA

Změnu své výpovědi o vině oznámila po shlédnutí dokumentárního filmu o vyhánění bosenských muslimů. Plavšičová prohlásila, že nese vinu na pronásledování nesrbského obyvatelstva v Bosně.

Obžaloba na toto přiznání reagovala okamžitě - zrušila všechna ostatní obvinění vznesená proti ní, včetně obvinění z genocidy. Plavšičová tak bude souzena pouze v jednom bodě obžaloby, tedy za zločiny proti lidskosti. Za to jí hrozí asi dvacetiletý trest. Přiznání je však polehčující okolnost.

Tento nejnovější vývoj posílil spekulace, že Biljana Plavšičová bude v Haagu vypovídat proti hlavnímu obžalovanému, bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi.

Miloševič se před haagským soudem dnes střetl s chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem, který svědčí v procesu proti němu. Miloševič přitom označil Mesiče za chorvatského fašistu.

Miloševič, který je stíhán za válečné zločiny a genocidu, během křížového výslechu vracel chorvatskému prezidentovi obvinění, která proti němu předtím vznesl. Mesič obvinil jugoslávského exprezidenta z rozbití Jugoslávie, rozněcování etnických čistek v Chorvatsku a Bosně a také z cílevědomé práce na vytvoření "Velkého Srbska" na troskách Jugoslávie.

Miloševič tato obvinění odmítl a se sarkasmem útočil na Mesiče. Prohlásil například, že chorvatský prezident je zodpovědný za násilí, které rozsévali chorvatší vojáci na území s početnou srbskou populací ve Slavonii. Mesič to ale označil za produkt Miloševičovy představivosti a trval na svém, že za války na Balkáně může Miloševič.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme