Plavšičová se verdiktu tribunálu dočká patrně až v lednu

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii stále ještě nerozhodl, kdy vynese rozsudek nad někdejší bosenskosrbskou prezidentkou Biljanou Plavšičovou. Slyšení s touto ženou, která se přiznala ke zločinům proti lidskosti a s haagským tribunálem spolupracovala, už v Haagu skončilo. Podle žalobců by měla strávit ve vězení 15 až 25 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biljana Plavšičová | Foto: ČTK/AP

Haagský tribunál musí po třech dnech výslechů posledních svědků a závěrečné řeči Biljany Palvšičové rozhodnout nelehký případ. Jediná souzená žena, navíc dobrovolně se vydavší a výjimečně spolupracující s mezinárodní justicí, přiznala podíl na plánování etnických čistek v Bosně v letech 1992 až 1995. Ale ani lítost, ani svědectví přínosná pro vyšetřování dalších válečných zločinů na území bývalé Jugoslávie podle hlavní žalobkyně Carly Del Ponteové nemohou odčinit její zodpovědnost za násilné deportace a vyvražďování nesrbských obyvatel Bosny.

Prokuratura nepožaduje nejvyšší, tedy doživotní trest, ale 15 až 25 let vězení. Obhajoba však namítá, že víc jak osm let by pro 72letou bývalou prezidentku znamenalo totéž, co doživotí, a nemá li soud odradit další obžalované od spolupráce, měl by to brát v potaz.

Podle nejnovějších informací si Plavšičová na vynesení rozsudku počká zřejmě až do ledna. Prokurátoři Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii jí za účast na zločinech proti lidskosti spáchaných za války v Bosně navrhli patnáct až 25 let vězení.

Obhajoba žádá mnohem kratší trest, ne více než osm let. Delší trest by podle ní odradil další obviněné od následování příkladu Plavšičové, která se soudu sama vydala a přiznala se.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jiří F. Potužník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme