Revolta plážových osušek. Řekové po stížnostech zesílí kontroly pronajímání lehátek a slunečníků na plážích

Řecký ministr financí slíbil, že jeho úřad zesílí kontroly barů a dalších podniků, které turistům na plážích pronajímají lehátka a slunečníky. Přibývá totiž stížností lidí, kteří za toto vybavení platit nechtějí a kteří mají problém najít na pláži volné místo, píše agentura AP.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěné hotelové pláže v Súse

Řecký ministr financí slíbil, že jeho úřad zesílí kontroly barů a dalších podniků, které turistům na plážích pronajímají lehátka a slunečníky | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Podle řecké ústavy je pobřeží státním pozemkem a má být na něj zajištěn přístup veřejnosti. Nicméně úřady pronajímají omezenou část pláží podnikatelům, kteří na nich vybavení za peníze půjčují turistům.

V některých případech si za dvě lehátka a slunečník účtují až 100 eur (skoro 2400 korun). Na mnoha řeckých ostrovech je pak podle AP na vrcholu turistické sezóny obtížné najít pláž bez těchto půjčoven.

Přijeďte na náhradní dovolenou zdarma, nabízí řecký premiér turistům, které úřady evakuovaly z Rhodosu

Číst článek

Skupiny nespokojených lidí z některých letovisek na břehu Egejského moře tvrdí, že podnikatelé umožňují turistům rozestavovat vypůjčená lehátka i výrazně za hranice pozemku, který mají pronajatý. Zabírají tak podle nich někdy i celé pláže a zakazují neplatícím návštěvníků, aby si na nich rozložili vlastní vybavení.

Řecká média o těchto protestech píší jako o „revoltě plážových osušek“.

Ministr financí Kostis Chatzidakis v prohlášení uvedl, že jeho úřad nebude porušování zákona tolerovat a že nařídil, aby byly zesíleny kontroly. Jeho úřad informoval, že se ukázalo, že tři firmy, které podnikají na plážích na ostrově Paros, porušily podmínky nájemní smlouvy a dostanou z pláží výpověď.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme