VIDEO: Námořnictvo evakuuje z pláží na jihovýchodě Austrálie tisíce lidí. Obávají se dalších požárů

Australské námořnictvo v pátek zahájilo evakuaci zhruba čtvrtiny ze 4000 lidí uvězněných na pláži obklopené požáry ve městě Mallacoota na jihovýchodě Austrálie. Stát Viktorie, ve kterém se město nachází, vyhlásil stav nouze. Úřady vyzvaly obyvatele k opuštění rizikových oblastí dřív, než se podmínky o víkendu zhorší, píše agentura Reuters.

VIDEO Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda turisty i místní, kteří na pláž v Mallacootě utekli před rozsáhlými požáry v pondělí, vyzvedla za pomoci menších člunů a převezla je na dvě lodi – MV Sycamore a HMAS Choules. Plavidla je během 16hodinové cesty převezou do přístavu v metropolitní oblasti Melbourne.

‚Stav klimatické nouze.‘ Masivní požáry ničí Austrálii i reputaci tamní vlády, premiér kritiku lidí odmítá

Číst článek

Evakuace byla dobrovolná, do čtvrtka večer se k ní přihlásilo 963 lidí, několik dalších osob se oblast rozhodlo opustit v pátek ráno.

Větší z obou lodí, HMAS Choules, má „několik stovek lůžek“, citovala BBC velitele Scotta Houlihana. V případě zájmu dalších lidí se loď může vrátit. Lidé si na plavidlo mohli vzít i své domácí mazlíčky.

Austrálie se s ničivými požáry potýká již několik týdnů. Shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a jenom ve státě Nový Jižní Wales shořelo 1365 domů.

Kouř z lesních požárů podle agentury AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

‚Příležitost utéct‘

Úřady v pátek vyzvaly obyvatele zasažených států Viktorie a Nový Jižní Wales, aby se z rizikových oblastí co nejrychleji evakuovali. Od soboty se totiž očekává zvýšení teploty a silný vítr, který může vést k dalšímu šíření ohně.

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews vyhlásil stav nouze v oblastech, kde bydlí zhruba 100 000 lidí, a úřady je vyzvaly, aby využili krátkého ochlazení a oblast opustily.

Evakuace byla dobrovolná, do čtvrtka večer se k ní přihlásilo 963 lidí | Foto: George Mills | Zdroj: Reuters

„Tohle je vaše příležitost utéct,“ varoval obyvatele Viktorie Andrew Crisp z vedení místní agentury pro řešení krizových situací. Podle něj se obyvatelé státu nemohou spoléhat jen na své štěstí, nové požáry se mohou rozhořet už v pátek.

„Ještě stále je tu šance odejít,“ vyzvala v podobném duchu občany premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová. „Pokud nemusíte v oblasti zůstat, odejděte! Ta možnost tu nebude napořád,“ uvedla Berejiklianová.

Před cestami do oblastí v Austrálii varují i české úřady. „V tuto chvíli nemáme informace, že by požáry postihly české občany,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

hbe, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme