Plechovky budou v Německu na zálohu, obchody se bouří

Německý potravinářský řetězec Aldi zahájil totální výprodej plechovkového piva a limonád. Slevy dosahují až 60 procent a vypadá to, že oblíbená síť chce před svátky získat zákazníky, jak se dá. Hlavní důvod je ale jiný: od 1. ledna se v Německu zavádějí zálohy na široce rozšířené a dosud nevratné plechové, skleněné i plastové nápojové obaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skleněné láhve

Ústavní i nejvyšší správní soud v pátek zamítly poslední námitky odpůrců zálohového prodeje. Po mnoha letech sporů tak může odstartovat systém, o který usilovala ekologická strana Zelených. Němečtí obchodníci už teď chystají proti rozhodnutí vlády rozsáhlou akci neposlušnosti.

Aldi se překotně zbavuje zboží, které podle mnohých přinese od ledna nemalé problémy obchodu i kupujícím. Drážďanská síť Kolonial, stejně jako řetězec Brömke Gruppe prohlásily, že pokud nebude nesmyslné nařízení zrušeno, zákazníci si u nich napříště nápoje v jednorázovém balení prostě nekoupí. Jejich rozhodnutí podporuje i řetězec Kaisers. Pouze Karstadt chce zavést ruční výkup nově zálohovaných obalů.

Záloha má být 25 eurocentů, což je v přepočtu sedm a půl koruny. Automaty neumějí tyto obaly ve výkupu přijímat. Podle průzkumů chce více než 40 procent Němců napříště od nákupů plechovek raději upustit. Mezi lidmi nad 50 let to plánuje dokonce každý druhý. Z ostatních evropských zemích se plechovky od nápojů vykupují například v Norsku.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme