Plnění ekonomických reforem EU prověří nezávislá skupina

Jak udělat z Evropské unie do roku 2010 nejdynamičtější ekonomiku světa, právě o tom se dnes v závěru dvoudenního summitu radily politické špičky budoucí pětadvacítky. Unie si dala tento ambiciózní cíl už před čtyřmi roky. Výsledky plnění lisabonské strategie jsou ale podle kritiků z řad ekonomů, podnikatelů i odborářů slabé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Sama unie uznává, že v plnění svého hlavního ekonomického cíle má velké rezervy. Ke kritikům se dnes připojil i český premiér Vladimír Špidla. Podle něj je myšlenka správná, ale realizace zaostává. "Je pravda, že sdílím skepticismus. Lisabonská strategie mi připadá jako Yetti, to jest často se o ní hovoří, ale nikdo jí neviděl," uvedl.

Evropští lídři se dnes shodli, že je třeba úsilí vystupňovat, zrychlit reformy a soustředit se na vzdělávání, vědu a výzkum. Vznikne nezávislá expertní skupina, kterou má řídit bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Jeho tým má za úkol identifikovat problémy a navrhnout do listopadu strategii.

Správa skupiny bude základem hodnocení, které předloží přesně za rok summitu Evropská komise. Právě to bude důležitý mezník - Evropská unie bude přesně v polovině období, které si na splnění svého cíle vymezila.

Lisabonská agenda je široce založeným programem zaměřeným na výrazné zlepšení konkurenceschopnosti EU, který zahrnuje zásadní makroekonomické reformy, sociální opatření, podněty pro vědu, výzkum, vzdělání, rozvoj špičkových technologií, ochranu životního prostředí.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme