Ploty se nestaví jen na hranicích. Jeden má vyrůst i kolem zbytku Berlínské zdi

Nejdelší a turisty nejvyhledávanější kus Berlínské zdi skončí sám natrvalo za plotem. Takzvanou East Side Gallery má ocelová bariéra ochránit před vandaly a nenechavými návštěvníky německé metropole, kteří se s oblibou na betonový kolos zvěčňovali. Berlíňanům se ale nový nápad, jak zachovat zbytky tohoto symbolu studené války, příliš nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz na stěně | Foto: Jiří Hošek

Písní o hledání svobody oslavil v roce 1989 americký zpěvák a herec David Hasellhoff pád Berlínské zdi. Před dvěma roky s ní přijel do Berlína znovu, tentokrát aby podpořil demonstranty, kteří protestovali proti odstranění části East Side Gallery.

Dnes už více než kilometrovému zbytku Berlínské zdi bourání nehrozí, jeho panorama ale bude zdobit železný plot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část Berlínské zdi bude před vandaly chránit plot. Berlíňanům se ale nápad nelíbí

Místní radnice rozhodla o jeho stavbě proto, aby po kompletní renovaci zdi zabránila přístupu přímo k historické památce.

Ta je pokryta malbami od umělců z celého světa a nechybí snad v žádném průvodci po německé metropoli.

Davy turistů ale za sebou zanechaly nápisy a škrábance, které památkově chráněný objekt hyzdily. Nápad na vybudování ocelového zátarasu se však mnoha Berlíňanům nelíbí. Město podle nich další zeď nepotřebuje.

Radnice odmítá, že by v Berlíně chtěla stavět novou zeď. Plot vysoký zhruba do pasu bude podle radních spíš psychologickou bariérou, která návštěvníky upozorní, že East Side Gallery není návštěvní knihou, kam se může každý podepsat.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme