,Rozhodnutí ve prospěch Kremlu.‘ Ruský Gazprom zastavil tranzit plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu

Ruský koncern Gazprom zastavil přepravu zemního plynu pro Maďarsko přes území Ukrajiny. S odvoláním na ukrajinského provozovatele tranzitních plynovodů to v pátek uvedla ukrajinská agentura Unian. Gazprom tak učinil okamžitě poté, co v pátek vstoupila v platnost nová dohoda mezi Ruskem a Maďarskem, podle které bude Rusko dodávat Maďarsku plyn přes Srbsko a Rakousko. Budapešť uvedla, že takto je to pro Maďarsko levnější.

Kyjev (Aktualizováno: 12:09 1. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude na základě dlouhodobé smlouvy do Maďarska ročně dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu | Zdroj: Reuters

Objednávky na tranzit plynu nepřišly bez ohledu na to, že si ruský koncern zamluvil přepravní kapacity přes Ukrajinu do Maďarska v objemu 24,6 milionu metrů krychlových denně na celý plynárenský rok. To je od 1. října 2021 do 30. září 2022, uvedl ukrajinský provozovatel tranzitních plynovodů.

Rozhodnutí Gazpromu přerušit přepravu plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu ukazuje, že Rusko používá dodávky energií jako zbraň, uvedl podle agentury Reuters ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko.

Plynovod Nord Stream 2 je dostavěný. Gazprom tak zdvojnásobí vývoz ruského plynu do Evropy

Číst článek

Podle něho je nezbytné odpovědět Rusku na tento postup sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2, který obchází Ukrajinu tím, že přivádí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

„Kreml to dělá schválně. Není to řinčení zbraněmi, je to použití plynu jako zbraně,“ napsal Vitrenko na facebooku. Připomněl, že před časem Spojené státy a Německo ve společném prohlášení uvedly, že adekvátně odpoví, pokud Rusko použije plyn jako zbraň.

„Čekáme teď na uvalení sankcí na provozovatele plynovodu Nord Stream 2, který ze sta procent patří Gazpromu,“ dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek veškerou ukrajinskou kritiku podle agentury Reuters odmítl. Orbán v pravidelném rozhlasovém pořadu uvedl, že mohl nebrat ukrajinské hledisko v potaz, protože se zodpovídá jen maďarským voličům, a ti by museli platit za plyn mnohem víc, kdyby nebylo nové dohody.

Napětí kolem tranzitu plynu se v pátek odrazilo i na cenách ukrajinských dluhopisů denominovaných v dolarech. Dopoledne ztrácely až 0,8 centu na dolar a byly nejníže za několik měsíců.

Největší výprodej potkal dluhopis se splatností v roce 2031, který se prodával za 101 397 centu. To je podle záznamů provozovatele elektronických trhů Tradeweb nejnižší hodnota od poloviny května.

Maďarsko a Rusko v pondělí podepsaly novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude na jejím základě do Maďarska ročně dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů této suroviny. Dodávky mají do Maďarska podle smlouvy proudit přes Srbsko a Rakousko, a Ukrajinu tak obejdou.

Oslovení Evropské komise

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v reakci dohodu odsoudilo a uvedlo, že smlouva ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

„Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Zároveň sdělilo, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi (EK) a odloží setkání maďarsko-ukrajinské ekonomické komise. V čem je smlouva mezi Ruskem a Maďarskem ekonomicky nerozumná, ukrajinské ministerstvo neupřesnilo.

Pokud bude silná zima, dojde zemní plyn. Musíme být tvrdší na Rusko i Nory, říká velvyslanec Bartuška

Číst článek

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó už v pondělí označil stížnosti Kyjeva za vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. Za skandální pokládá, že se chce Ukrajina obrátit na Evropskou komisi.

Obě země si vzájemně předvolaly velvyslance.

Kyjev tvrdí, že přeprava plynu obcházející Ukrajinu podkopává její národní bezpečnost, stejně jako energetickou bezpečnost Evropy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že kritika smlouvy ze strany Kyjeva nestojí za komentář a že Kyjev nemá právo vměšovat se do dvoustranných vztahů mezi Moskvou a Budapeští. Zároveň odmítl, že by Rusko chtělo využít plyn k tomu, aby mohlo vyvíjet na Ukrajinu tlak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme