Za výbuchem plynovodu v Litvě je pravděpodobně technická závada, uvádí šéf přepravní soustavy

Výbuch plynovodu, který si v pátek večer vyžádal evakuaci vesnice na severu Litvy, byl s největší pravděpodobností způsoben technickou závadou. Řekl to podle agentury AP šéf tamní přepravní soustavy zemního plynu Nemunas Biknius. Jedná se podle něj nejspíš o nehodu. Přesné výsledky vyšetřování čeká za několik dnů.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky výbuchu plynovodu u litevského města Pasvalys

Následky výbuchu plynovodu u litevského města Pasvalys | Foto: Janis Laizans | Zdroj: Reuters

Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale z nedaleké vesnice Valakeliai bylo preventivně evakuováno asi 250 lidí. Požár se podařilo uhasit do půlnoci místního času (11.00 našeho času) a obyvatelé se v sobotu vrátili do svých domovů. Začaly též opravy poškozeného potrubí.

Na severu Litvy explodoval plynovod, plameny šlehaly desítky metrů vysoko

Číst článek

„Jednou z (možných příčin) je, že výbuch byl způsoben vadou ve svařovacím švu plynovodu, ale na vše za několik dnů odpoví vyšetřování,“ uvedl Nemunas Biknius, šéf společnosti AB Amber Grid, která provozuje litevskou přepravní soustavu zemního plynu. „Nemyslím si, že by šlo o nějakou úmyslnou činnost, jedná se spíše o nehodu,“ dodal.

Plynovod přivádí plyn z litevského baltského přístavu Klajpeda do sousedního Lotyšska. Sousední plynovod nebyl poškozen a nadále dodává plyn spotřebitelům v oblasti, uvedl podnik AB Amber Grid.

Litva v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu zcela přerušila dovoz ruského plynu v dubnu 2022. Pobaltská země dováží plyn z více zemí prostřednictvím terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Klajpedě, který byl vybudován před deseti lety. Terminál uspokojuje veškeré potřeby Litvy, co se týče zemního plynu, a umožňuje i dodávky do sousedních zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme