Plynovod přes Baltské moře dál hněvá Varšavu

Polsko, které plynovod mine, hodlá tento problém řešit na evropské úrovni a hrozí, že nepovolí jeho stavbu ve vodách svého hospodářského pásma Baltského moře. V době vrcholící předvolební kampaně si polští politici nemohli přát lepší téma, na kterém by prezentovali ochranu národních zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Baltském moři

Maršálek Sejmu a prezidentský kandidát levice Wlodzimierz Cimoszewicz navrhuje jednání v Bruselu.

"V rámci Evropské unie se budeme dožadovat odpovědi, zda je tento projekt v souladu s programy budování evropské infrastruktury," řekl Cimoszewicz. Prezidentský kandidát pravice Lech Kacziński přímo pohrozil, že příští vláda, jejíž významnou součástí bude jeho strana, nepovolí stavbu v polských vodách.

"Baltské moře je rozděleno. Polské pásmo je sice možné obejít, ale bude znamenat budování plynovodu v mnohem složitějších podmínkách - v daleko větší hloubce," uvedl Kacziński.

Podpis dohody o stavbě baltského plynovodu z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu vzácně sjednotil polskou pravici i levici.

"Rusko a Německo zapomněly na konzultace s Polskem a Pobaltím, což považujeme za chybu. Nevyřešeny zůstávají také otázky ekologické a ekonomické," řekl prezident Aleksander Kwaśniewski.

"Máme snad uložit pod tím plynovodem bombu? Hysterie sice není na místě, ale stavba plynovodu svědčí o nedostatku solidarity Německa a německé vlády v rámci Evropské unie," domnívá se možný příští polský premiér Jan Rokita.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme