Plynovod přes Baltské moře dál hněvá Varšavu

Polsko, které plynovod mine, hodlá tento problém řešit na evropské úrovni a hrozí, že nepovolí jeho stavbu ve vodách svého hospodářského pásma Baltského moře. V době vrcholící předvolební kampaně si polští politici nemohli přát lepší téma, na kterém by prezentovali ochranu národních zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Baltském moři

Maršálek Sejmu a prezidentský kandidát levice Wlodzimierz Cimoszewicz navrhuje jednání v Bruselu.

"V rámci Evropské unie se budeme dožadovat odpovědi, zda je tento projekt v souladu s programy budování evropské infrastruktury," řekl Cimoszewicz. Prezidentský kandidát pravice Lech Kacziński přímo pohrozil, že příští vláda, jejíž významnou součástí bude jeho strana, nepovolí stavbu v polských vodách.

"Baltské moře je rozděleno. Polské pásmo je sice možné obejít, ale bude znamenat budování plynovodu v mnohem složitějších podmínkách - v daleko větší hloubce," uvedl Kacziński.

Podpis dohody o stavbě baltského plynovodu z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu vzácně sjednotil polskou pravici i levici.

"Rusko a Německo zapomněly na konzultace s Polskem a Pobaltím, což považujeme za chybu. Nevyřešeny zůstávají také otázky ekologické a ekonomické," řekl prezident Aleksander Kwaśniewski.

"Máme snad uložit pod tím plynovodem bombu? Hysterie sice není na místě, ale stavba plynovodu svědčí o nedostatku solidarity Německa a německé vlády v rámci Evropské unie," domnívá se možný příští polský premiér Jan Rokita.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme