Po 30 letech dostihlo představitele Rudých Khmérů obvinění z genocidy

Mezinárodní trestní tribunál soudí nejvyšší žijící představitele Rudých Khmérů. Hlavní ideolog režimu Nuon Chea, exprezident Khieu Samphan a někdejší ministr zahraničí Iang Sary jsou obžalováni z genocidy a zločinů proti lidskosti. Rudí Khméři vládli v Kambodži v letech 1975 až 79 a na svědomí mají až dva miliony mrtvých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky krutovlády Rudých Khmérů

Následky krutovlády Rudých Khmérů | Foto: Michal Giboda

Více než 30 let po pádu jednoho z nejkrutějších režimů v dějinách lidstva usedli jeho protagonisté na lavici obžalovaných. Nuon Chea, Iang Sary a Khieu Samphan, tedy bratři číslo 2, 3 a 4, jak se Rudí Khméři ve své hierarchii označovali, přesto vinu popírají. Jak ale prohlásil jeden ze žalobců, Andrew Cayley, důkazy proti nim jsou dostačující.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

"Některé písemné materiály byly v uplynulých letech zničeny, přesto jich máme dostatek. Jde o přesvědčivé důkazy, které je spojují se zločiny, z nichž jsou obžalováni," řekl Cayley.

Procesu se tak z nejvyšších představitelů nedočkal jen samotný vůdce Rudých Khmérů, Pol Pot, který zemřel v roce 1998. Mluvčí trestního tribunálu v této souvislosti prohlásil, že jde o nejdůležitější soudní líčení na světě, a to právě kvůli tomu, že jsou souzeni nejmocnější muži ultramaoistického režimu.

Druhý Norimberský proces

Mnozí experti i sami soudci trestního tribunálu, který vznikl před šesti lety, srovnávají současné líčení s Norimberským procesem, kde byli souzeni nacističtí pohlaváři. Kritici ovšem na druhé straně poukazují na skutečnost, že dosud byl za mříže, konkrétně na 35 let, poslán jen bývalý velitel věznice Tuol Sleng, známý jako Soudruh Duch.

Trestní tribunál se rodil ve velkých bolestech, kambodžské úřady se jeho ustavení dlouhá léta snažili zabránit, ostatně i současný premiér Hun Sen je někdejším členem Rudých Khmérů. Šance na proces s dalšími příslušníky tohoto krvavého režimu je proto minimální.

Kvůli velkému tlaku už rezignoval německý soudce Blunk. Citoval přitom kambodžského ministra informací, který letos v květnu uvedl, že pokud by tribunál chtěl otevřít nové případy, tak ať si soudci raději sbalí kufry a zmizí. Sám premiér Hun Sen pak dokonce varuje před vypuknutím občanské války v případě, že by soud rozšířil své vyšetřování až do začátků revoluce.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme