Po 33 hodinách obléhání bytu extremisty v Toulouse přistoupila policie k akci

Obléhání domu, ve kterém se skrývá podezřelý extremista Mohammad Merah z Toulouse, se zřejmě chýlí ke konci. Podle francouzských zpravodajských serverů se speciální jednotky dostaly do domu. Práh bytu však údajně nepřekročily. Je slyšet střelba a policie používá k paralyzování ozbrojeného muže plyn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant (vpravo) přijíždí na místo obléhání | Zdroj: Reuters

Podle francouzských zpravodajských serverů se ozvala z okolí obléhaného bytu série tří výbuchů krátce po sobě. Následně se zřejmě podařilo speciálním jednotkám vniknout do domu. Na místo se hromadně sjíždějí hasičské vozy i vozy záchranné služby. Není jisté, zda obléhaný extremista je naživu. Do budovy nesli záchranáři nosítka a byla viděna sanitka, jak odjíždí z místa.

Ozývá se střelba. Slyšet byla i jedna mohutnější exploze. Policie využívá i plyn, aby extremistu paralyzovala.

Francouzské úřady hodně stojí o to, aby byl dopaden živý a mohl být postaven před soud. Údajně se o to osobně zasadil i sám prezident.

Podle dopoledních zpráv odmítal Mohammad Merah komunikovat, uzavřel se do sebe a prohlásil, že se nehodlá vzdát. Ještě brzy ráno policii sdělil, že spáchat sebevraždu v úmyslu také nemá. V průběhu posledních hodin však výrazně měnil své postoje. A tak atentátník údajně řekl, že by chtěl zemřít se zbraní v ruce.

Policejní jednotky již několik hodin neměly s extremistou kontakt, a tak ministr vnitra Claude Guéant vyjádřil pochyby, zda je vůbec ještě naživu. Od fáze komunikace s obléhateli tak přešel do fáze zarytého mlčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zlomu do druhé fáze obléhání bytu Muhammada Meraha informoval z Francie spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

„Naděje, že by mohl být zadržen živý, se určitě zmenšila,“ vyjádřil své pochybnosti spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd, který aktuálně informuje o dění v Toulouse.

Policisté se ho pokusili během noci několikrát výbuchy zastrašit a přinutit, aby se vzdal. Také se snažili získat lepší vhled do jeho bytu. Proto použili výbušniny. Policisté tak zatím vyčkávají, co se bude dít, neboť v bytě Mohammada Meraha byl zastaven přívod vody, elektřiny i plynu. Zřejmě mu začnou docházet i potraviny. Dalo by se říci, že smyčka se pomalu utahuje.

Nepodceňují však ani komunikaci – ze všech sil se snaží obnovit kontakt a přimět ho k rezignaci.

Na celkové situaci se však zatím nic viditelného nemění. Podezřelý extremista je tak zatím na svobodě, což lze však chápat velmi relativně.

U domu střelce z Toulouse zazněly výbuchy. Extremista se odmítá vzdát

Číst článek

Před půlnocí se poprvé objevil jeho portrét a všechny dnešní noviny jej přinášejí na titulní straně.

Policii se podařilo ověřit i Merahovo spojení s Al-Káidou. Tato informace prý není nová a policie o jeho aktivitách v této organizaci věděla již delší dobu. Merah sám toto spojení navíc potvrdil, stejně jako motivy svého činu.

Veřejnost je převážně s postupem policie spokojena, což je podpořeno faktem, že se v celé kauze angažuje sám prezident. Hlasy, které postup policie kritizují jako špatný, jsou spíše ojedinělé.

Policie na jihu Francie zasáhla proti podezřelému ze série vražd

Jan Šmíd, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme