Po 50 letech zamíří do Barmy americký diplomat

Americký prezident Barack Obama vyšle ministryni zahraničí Hillary Clintonovou do Barmy. Uvedl to na summitu zemí jihovýchodní Asie. Clintonová by během své návštěvy měla ověřit, jak v dlouho izolované asijské zemi probíhají demokratické změny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barma - lidé čekající na příděl jídla

Barma - lidé čekající na příděl jídla | Foto: barmští disidenti

Americký prezident Barack Obama ocenil, že barmský režim pokračuje v reformách a demokratizaci země. Americká diplomacie vkročí do Barmy po 50leté odmlce.

Obnova vztahů mezi oběma zeměmi je ale podle Obamy možná pouze tehdy, bude-li Barma pokračovat v reformách, mezi které patří omilostnění politických vězňů a svobodné volby.

K rozhodnutí prezidenta Obamy přispěl telefonát s barmskou političkou a nositelkou Nobelovy ceny míru Aung Su ťij.

ČTĚTE TAKÉ: Barma propouští tisíce vězňů. Včetně politických

Barma byla ještě do nedávné doby považována za jednu z nejrepresivnějších zemí světa. Postupné uvolňování režimu nastalo po březnových volbách, které zorganizovala vojenská junta. Vláda je i přesto složena z generálů a vůdců bývalého režimu.

Za pokrok pak pochválili Barmu včera i představitelé sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) při jednání na Bali.

ČTĚTE TAKÉ: Napětí mezi Čínou a USA se přeneslo i na summit zemí jihovýchodní Asie

Na summitu Barma slíbila pokračovat v demokratizaci své země a vyhlásit další amnestii.

Propuštěno má být z barmských vězení asi dvě stě padesát politických vězňů. V reakci na to pak země ASEANu schválily, že v případě pokračujícího rozvoje by mohla Barma v roce 2014 hostit další z jihovýchodních summitů.


Zvětšit mapu

Pavel Cyprich, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme