Po 70 letech opět zazní v Londýně památný projev W. Churchilla

Londýn si dnes připomíná sedmdesáté výročí bitvy o Británii a památného projevu tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Ocenil v něm hrdinství letců Královského letectva, kteří proti přesile německé Luftwaffe ubránili Spojené království proti německé invazi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z výzbroje čs. stíhacích perutí v britské RAF

Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z výzbroje čs. stíhacích perutí v britské RAF | Foto: Vlastimil Hankus

Projev válečného premiéra bude recitovat herec Robert Hardy, který hrál Winstona Churchilla ve filmu. Bude to přesně 70 let po Churchillově vystoupení v poslanecké sněmovně, kde pronesl památná slova: "Ještě nikdy v dějinách lidských konfliktů nevděčilo tolik lidí za tak mnoho takové hrstce odvážných a statečných."

Po recitaci projevu před zasedací místností válečného kabinetu v centrálním Londýně přeletí nad britskou metropolí letouny Spitfire, Hurricane a Lancaster, které se Bitvy o Británii zúčastnily. Do bitvy zasáhlo téměř tři tisíce letců, mezi nimiž bylo také několik desítek československých pilotů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Londýně sleduje vzpomínku na tehdejší události tamní spolupracovník Rádia Česko Ivan Kytka.

Jak na Rádiu Česko uvedl londýnský spolupracovník Ivan Kytka, letošní 70. výročí je o něco okázalejší než obvykle. "Z části také proto, že pilotům, kteří tehdy vzlétali na Spitfirech a Hurricanech, je dnes kolem 90 let a má se za to, že někteří při dalším kulatém – 80. výročí už nebudou mezi živými,“ řekl.

Význam bitvy o Británii

Připomněl, že mezi britskými historiky a také informovanější částí veřejnosti se v posledních dnech rozhořela debata, zda to sami Britové s významem bitvy o Británii z roku 1940 pro další vývoj druhé světové války tak trochu nepřehánějí.

„V zásadě jsou dva základní směry v té debatě. Představitelé jednoho tvrdí, že bez vítězné bitvy v Británii by celá Evropa tehdy podlehla nacistické nadvládě – Hitler by mohl lépe načasovat útok na Sovětský svaz. A také to, že bez toho, aby Británie zůstala svobodnou zemí, by se USA jen obtížně mohly zapojit do války v Evropě,“ přiblížil.

„Kritici objektivně připomínají velké a důležité bitvy také na východní frontě. Připomínají také, že dvě třetiny Evropa tehdy osvobodil Sovětský svaz,“ dodal.

Milan Kocourek, Tomáš Pavlíček, Ivan Kytka, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme