Po Alžírsku sílí nepokoje i v Tunisku

Podle oficiálních statistik za víkend při demonstracích zahynulo v Tunisku 14 lidí. Celkový počet ale může být ještě vyšší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrant líbá tuniskou vlajku

demonstrant líbá tuniskou vlajku | Zdroj: ČTK

Vůdce tuniské opozice uvádí minimálně 20 mrtvých a odbory tvrdí, že o život přišlo 35 lidí. Kromě obětí na životech jsou i stovky raněných. Například ve městě Thala, kde také k nepokojům došlo, je jediná nemocnice, která je zahlcena a nezvládá nával raněných. Konečný počet obětí tak pravděpodobně ještě poroste. Ke zklidnění celé situace proto vyzvala dnes i Evropská unie.

Policie používá ostré náboje a nikoli gumové, jako je tomu například v Evropě. Ale vláda policisty chrání s tím, že jim šlo o život. Napřed prý stříleli do vzduchu a až když dav na varovné výstřely nereagoval, tak v sebeobraně začali pálit i do lidí. Navíc vláda dodává, že respektuje právo občanů na demonstrace a stávky, neměly by při nich ale ničit soukromý majetek. Pak policistům nezbývá než zasáhnout na jeho ochranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demonstracích v Alžírsku a Tunisku mluvil ve Světě o druhé O. Bouda

Přímou rozbuškou demonstrací byl už před měsícem prodavač, kterému policie zabavila ovoce a zeleninu z jeho stánku. On se na protest upálil a minulý týden zemřel v nemocnici. Při následných protestech zemřelo minimálně 5 lidí z toho 2 byli zastřeleni, ale 3 spáchali také sebevraždu.

Protesty samozřejmě mají i dlouhodobější důvod a tím jsou především stoupající ceny potravin a vysoká nezaměstnanost mezi mladými a to i vysokoškolsky vzdělanými lidmi. I ten upálený stánkař byl vysokoškolsky vzdělaný mladík, který se musel živit prodejem ovoce a zeleniny na trhu.

Problémy i v Alžírsku

Tyto problémy trápí celý region a v protesty vyústily i v sousedním Alžírsku, kde si demonstrace podle oficiálních zdrojů vyžádaly odhadem 5 mrtvých a na 800 zraněných. Z toho ale přes 750 byli policisté. Podle opozice je zraněných mnohem víc, především i na straně demonstrantů.

Tuniská vláda zatím vydala příkaz k nasazení armády na obranu důležitých budov. Zdá se že tam násilnosti ještě nekončí. Pod palbou se ocitly také třeba pohřební průvody obětí protestů a situace je nadále velmi nepředvídatelná. I když vláda slibuje opatření ve výši 5 miliard dolarů na rozvoj mnoha oblastí.

V Alžírsku jsou o kus dál. V neděli už podle všeho došlo ke zklidnění i díky velmi silné policejní přítomnosti v ulicích a vláda tak mohla přistoupit ke konstruktivnějším řešením. Slíbila, že zvýší dodávky obilí na domácí trh asi o 18 procent a navíc se chystá snížit daně a clo na některé základní zboží dovážené z ciziny. Mělo by jít například o cukr a olej.

Nicméně v Alžírsku není ani tolik nedostatek obilí respektive chleba. Ale spíše se potýká s následky ekonomické krize a celosvětovým zdražením potravin, které mohou spotřebitelé pozorovat i u nás. V Alžírsku, které je 5 největším dovozcem obilí na světě, ale dováží i spoustu dalších základních potravin, za posledních pár týdnů stouply ceny až o 30 procent. Vládní opatření by cenu potravin měly snížit až o 40 procent.

Vzdor vůči autoriritářství

Jak Tunisko, tak Alžírsko jsou autoritářské režimy, které mají s demokracií pramálo společného. Tamní vlády kontrolují takřka vše včetně například cen potravin. Zároveň s tím vlády velmi tvrdě potlačují veškeré projevy protestu. V těchto dnech v Tunisku například vypínají internet i mobilní sítě. A nabourávají se do facebookových účtů studentů.

Ve vězení po alžírských protestech skončilo přes tisíc lidí. Mnoho z nich mladistvých. Proto se někteří analytici domnívají, že podobné protesty se budou opakovat z různých důvodů a budou čím dál tím více násilné. Protože je to jediný způsob jakým lidé mohou vyjádřit svou nespokojenost.

A obzvláště mladí už si nechtějí nechat líbit přístup vlády, která jejich problémy více méně ignoruje. Přitom lidé do 25 let tvoří odhadem asi 70 procent alžírské populace. Zároveň je mezi mladými přibližně 30 procentní nezaměstnanost.

Milan Kopp, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme