Po Američanech se za týrání omluvili i Britové

Britský premiér Tony Blair se omluvil za týrání vězňů v Iráku. "Omlouváme se všem těm, které naši vojáci trýznili. Je to naprosto nepřijatelné," prohlásil ministerský předseda. Blair se tak nyní připojil k podobné omluvě, kterou minulý týden vyslovil americký prezident George Bush. Ke stejnému tématu se má dnes vyjádřit také britský ministr obrany Geoff Hoon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Tony Blair, jenž zavítal do Paříže a společně s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem, se tam zúčastnil oslav Dne Evropy, slíbil potrestání viníků. "Ti, kdo jsou za tyto skutky zodpovědní a kdo se chovali tímto odpuzujícím způsobem, budou potrestáni podle pravidel vojenské disciplíny," uvedl Blair pro francouzskou televizi FR3.

Zdůraznil také, že naprostá většina příslušníků britské armády v Iráku se na trýznění vězňů nepodílela. Aféru kolem týrání iráckých vězňů rozpoutal v Británii deník Daily Mirror, když koncem minulého týdne zveřejnil první svědectví, a především fotografie, dokládající násilí, kterého se britští vojáci dopouštěli na Iráčanech.

týrání iráckých vězňů | Foto: ČTK

S prohlášením k vývoji v Iráku vystoupí dnes odpoledne v parlamentu britský ministr obrany Geoff Hoon. Především se očekává, že zákonodárcům vysvětlí, kdy a co se vláda premiéra Blaira dozvěděla o týrání iráckých vězňů britskými vojáky a jaké kroky proti tomu učinila. Londýn o víkendu připustil, že věděl o týrání nejméně od začátku roku.

Ve Spojených státech nyní čas omluv iráckým vězňům skončil a vláda se semkla kolem ministra obrany Donalda Rumsfelda. Podle Washingtonu by nelichotivé skutečnosti o zacházení s vězni neměly zakrýt vše dobré, co spojenci přišli do Iráku vykonat. Ministr obrany Donald Rumsfeld je nejlepším ministrem obrany, jakého kdy Spojené státy měly, tvrdí ve svém prohlášení americký viceprezident Dick Chenney.

K zatím nejvýraznější podpoře šéfa Pentagonu se americká vláda rozhodla poté, co průzkumy veřejného mínění napověděly, že veřejnost za jestřáby ve vládě stojí. Nejvyšší možnou podporu má podle národně bezpečnostní poradkyně Rumsfeld i od prezidenta George Bushe i přesto, že v americké armádě přibývá rozporů kvůli Iráku. Podle generála ve výslužbě Wesleyho Clarka je kvůli týrání vězňů v sázce celá americká mise v Iráku.

V případu mučení iráckých vězňů americkými vojáky už byl nařízen první soud s čtyřiadvacetiletým vojenským policistou. Obviněním čelí kvůli nelidskému zacházení s vězni sedm amerických vojáků. Představitelé Kongresu mají k dispozici stovky dalších fotografií svědčících o daleko hlubším selhání morálky a disciplíny ve vězení Abu Ghajb. Zatím nebyly tyto snímky a videa předány sdělovacím prostředkům.

Ve zveřejňování okolností týrání iráckých vězňů pokračuje také americký týdeník New Yorker. Na svých stránkách přinesl fotografii ukazující americké dozorce vypouštějící rozzuřené služební psy na nahého muže připoutaného ke dveřím cely. Snímek pořídil Američan, který sloužil u vojenské policie.

Na fotografii pořízené několik minut poté je vězeň úpějící bolestí na zemi a na něm sedí americké voják. Je vidět krev prýštící z vězňovy nohy. Fotografování trpících vězňů v Iráku a v Afghánistánu bylo podle New Yorkeru součástí procesu vyšetřování, v rámci kterého měli být lidé poníženi.

Analytici popisují fotografie týraných Iráčanů jako výborné náborové prostředky Al-Káidy a dalších teroristických skupin. Americké deníky upozornily, že vláda stále neví, komu předá ke 30. červnu v Iráku moc, dramaticky rostou americké oběti, válečné výdaje a tenčí se zásoby vojenského materiálu. I přes taktické úspěchy část amerických generálů přiznává, že strategicky válku prohrávají.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme