Po Britech stahují z trhu mražené lasagne s koňským masem i Francouzi

Skandál s koňským masem v mražených lasagních a dalších potravinách zasáhl i Francii. Inspekce už stahuje z obchodů produkty společnosti Findus. Ministr zodpovědný za výživu a spotřebu Benoit Hamon teď navíc tlačí na představitele řetězců, aby zjistili rozsah podvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso | Zdroj: ČTK

Podle Hamona mohly praktiky s koňským masem vydávaným za hovězí začít někdy v srpnu loňského roku. Falšované výrobky jsou stahovány z obchodů a ministr vyzval Francouze, aby vraceli i už zakoupené zmražené balíčky.

Poprvé se záměně masa ve Velké Británii začalo mluvit v půlce ledna. Hovězí lasagne na pultech britských obchodů obsahovaly 60 až 100 procent koňského masa. Desetitisíce výrobků s logem firmy Findus následně obchodní řetězce stáhly z nabídky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu falešně značeného masa sleduje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Skandál se kromě Británie a Francie dotýká i dalších zemí. Podezřelé výrobky z prodejních pultů teď stahují i v Irsku nebo ve Švédsku.

Mezinárodní rozměry má i struktura celého obchodu. Maso pro lucemburskou továrnu francouzské firmy Comigel, od které Findus výrobky odebíral, měla přes kyperského a nizozemského prostředníka dodávat jatka v Rumunsku.

Francouzský europoslanec Jose Bové je přesvědčen, že celý případ má na svědomí organizovaná mafiánská síť. Britský list The Observer pak píše, že jsou do skandálu zapleteny polské a italské mafiánské skupiny.

Většina lidí ve Francii považuje problém s koňským masem vydávaným za hovězí především za etický – kupovali si něco jiného, než je napsáno na balíčku.

„Francouzi jedí koňské maso, v tom problém není, ale na balíčku by mělo být napsáno, o jaké maso se jedná, a ne vydávat koňské za hovězí,“ říká oslovená Pařížanka.

Za aférou s falešným hovězím v Británii jsou zřejmě mezinárodní zločinecké skupiny

Číst článek

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka jde v případu falšování masa hlavně o výdělek.

„Myslím, že jednoznačně cílem toho všeho je obohacení určitých struktur, které dobře vědí, že se jim takový podvod vyplatí. A opravdu se jim vyplácel. K tomu právě směřovalo to neprůhledné dodávání masa,“ řekl Slezák.

Slezák podotkl, že se spekuluje až o šestnácti zemích, kterých by se nekalé obchody mohly týkat. I když Česká republika mezi nimi alespoň podle zatím známých informací není, je podle něj třeba věnovat kauze pozornost – už proto, že některé obchodní řetězce, kde se falešné hovězí prodávalo, působí i v Česku.

Komentátor upozornil také na možný negativní vliv celé kauzy na české vývozce potravin.

„Podle mého soudu v zavedených západních zemích zesílí nedůvěra ke všem potravinám, které jdou z Východu. To známe, že ty fámy se šíři velice rychle a spotřebitel v západní Evropě stěží rozlišuje mezi námi a Rumunskem, pro ně jsme prostě nečitelné východoevropské země, takže bohužel by to mohlo mít i dopad na naše výrobce, obávám se,“ řekl Slezák.

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme