Po celém Německu vznikají občanské iniciativy, které chtějí pomáhat uprchlíkům
V Německu v souvislosti s uprchlickou krizí sílí pravicový extremismus. Útoků na uprchlické ubytovny přibývá, od začátku roku jich bylo více než 340. Německá společnost se proto mobilizuje a snaží se ukázat jiný obraz Německa, takového, které lidem v nouzi umí a chce pomoct. Po celé zemi se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí běžencům pomáhat.
Yasmin Kassa sedí u stolu v centru Berlína. Učí němčinu. Naproti ní sedí Ahad, třicetiletý Syřan.
"Němčina je těžká, ale jsou tam nějaké podobnosti s arabštinou. Každý cizí jazyk je ze začátku těžký, ale německy se určitě naučím."
Ahad už pomalu začíná časovat základní slovesa a zvyká si na der die das. Doma v Homsu vystudoval zemědělství, ze země utekl letos na jaře, protože nechtěl narukovat do Assadovy armády.
"Výuka je intenzivní, zatím máme každý jednoho žáka,“ říká Yasmin. U stejného stolu se němčinu učí další čtyři uprchlíci. U každého sedí dobrovolník.
"Podle mě je důležité, aby uprchlíci mohli opustit prostředí ubytoven, potkat se s jinými lidmi a něco se naučit," je přesvědčena Yasmin.
Proto se před měsícem rozhodla s dalšími kamarády rozjet tuto "jazykovou kavárnu". Sehnala místnost a v ní se scházejí jednou týdně na dvě hodiny. Lidí, kteří chtějí ve volném čase pomáhat, mluvit s uprchlíky a učit je němčinu, se hlásí víc než dost.
"Ano, máme docela nátřesk. Musíme vymyslet, jak v ubytovnách oslovit ještě víc uprchlíků, aby k nám chodili. Kdo k nám jednou přijde, pak chodí už pravidelně."
Yasmín se s přáteli a dalšími dobrovolníky snaží, aby se uprchlíci v Německu cítili dobře.
"Německo je úžasná země. Jsem šťastný, že tu jsem. Když chodím po ulici, stále si připadám jako ve snu a musím se přesvědčovat, že jsem vzhůru," říká Ahad.