Po celém Rusku vyšli do ulic nacionalisté

V Moskvě a další zhruba padesátce ruských měst vyšly do ulic tisíce příznivců nacionalistických hnutí. U příležitosti svátku národní jednoty svolala radikální nacionalistická uskupení takzvaný 'Ruský pochod', kterého se účastnilo až 7000 lidí. Aktivisté hájící lidská práva dlouhodobě varují před nárůstem nacionalistických a xenofobních nálad v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští nacionalisté | Foto: Lenka Kabrhelová

„Takzvaného Ruského pochodu se na okraji Moskvy ve čtvrti Lublin se účastnilo odhadem kolem 7000 lidí. Demonstranti provolávali různá nacionalistická hesla, například ‚Rusko Rusům‘, ‚Rusko vpřed‘ nebo ‚Sláva Rusku‘. Dav byl velmi různorodý, byli v něm zastoupeny nejrůznější nacionalistické skupiny, fotbaloví fanoušci, ultrapravicová hnutí, ale třeba i pravoslavní věřící,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, která pochod sledovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nacionalistickou demonstraci v Moskvě sleduje i zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová

V ruském hlavním městě se u příležitosti takzvaného Dne národní jednoty už tradičně odehrávalo několik různých akcí pořádaných od oficiálních míst až po ultrapravicové organizace.

Ruští nacionalisté využívají nejmladší ruský svátek už tradičně jako záminku pro demonstrace proti přistěhovalcům. Letos vyrazily do ulic tisíce lidí pod hesly namířenými kromě menšin i proti vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nacionalistické demonstraci mluvila moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová také na Rádiu Česko

‚Dost krmení Kavkazu a konec vládě podvodníků a zlodějů‘, zaznívaly nejčastější hesla. V Rusku přibývá vražd s rasovým podtextem. Až 40 procent Rusů je nespokojeno s přistěhovalectvím. Mnozí demonstranti otevřeně hajlovali. Někteří lidé ale podle svých slov s žádným extrémistickým hnutím nesympatizují, jen přišli vyjádřit svoji nespokojenost s tím, jak vláda spravuje zemi.

Politologové poznamenávají, že si ruská vláda hraje s ohněm. Sice byli někteří představitelé ultrapravicových nutí v posledních měsících zatčeni, jinak jsou ale ultrapravicová hnutí ponechána svému vlastnímu životu. V zahraničním i domácím tisku dokonce vyšlo několik článků o možném finančním propojení různých kremelských skupin s nacionalisty.

Loni v prosinci v centru Moskvy tisíce příslušníků nacionalistických a neofašistických organizací útočili na kolemjdoucí neslovanského vzezření.

Lenka Kabrhelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme