Na pietách za Navalného začalo zatýkání. Ruská policie zadržela desítky lidí, kteří přišli položit květiny

Policie zadržela desítky lidí, kteří se v ruských městech účastnili akcí na památku opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt v pátek oznámila ruská vězeňská služba. Některé zadržené později policie propustila. Lidé v Rusku přinášejí květiny nejčastěji k památníkům obětí politických represí, někteří vystoupili i na osamocených protestech s transparenty. Informoval o tom v pátek server Meduza nebo stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 22:54 16. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za Navalného v Petrohradu

Pieta za Navalného v Petrohradu | Zdroj: Reuters

V Petrohradě policie zadržela přes 20 lidí, píše Meduza. Podle BBC tam policisté rozehnali účastníky piety, kteří přinesli fotografie Navalného, květiny a svíčky ke dvěma památníkům obětí politických represí.

List Novaja gazeta informoval o zadržení svého fotografa. Důvod neuvedli, měl u sebe novinářský průkaz, podotkl list. Portál RusNews píše o zadržení své novinářky. Podle portálu OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování případů zadržených lidí v zemi, dvojici novinářů později propustili.

Další lidi policie zadržela v Moskvě, krom jiného u takzvaného soloveckého kamene, památníku obětem represí, který se nachází nedaleko sídla tajné služby FSB. Moskevská prokuratura mezitím obyvatele varovala, aby se neúčastnili nepovolených shromáždění.

Transparent Vrah

Policie u soloveckého kamene zadržela muže, který přišel s transparentem s heslem: „Vrah“. Někteří ruští opoziční představitelé se dnes shodli, že za smrt Navalného, ať už měla jakoukoliv příčinu, je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. Na jiném místě policie zadržela ženu, která měla papír se slovy: „Dnes zemřel Alexej Navalnyj“. Policie ji podle Meduzy později propustila.

Veřejná podpora Navalného může znamenat obvinění z extremismu. Toho se Rusové bojí, říká publicista

Číst článek

Policisté v Moskvě také zadrželi novinářku portálu RusNews, která informovala o pietě za Navalného, později ji propustili, píše Meduza. Jiného muže poblíž soloveckého kamene podle svědectví jeho přítelkyně během zatýkání zbili, uvádí Meduza, která s odvoláním na OVD-Info také píše o nejméně sedmi zadržených v metropoli.

Kanál SOTA zveřejnil video, které podle něj zachycuje tvrdý policejní zásah při zadržení zmíněného muže.

Kvůli akcím na památku Navalného policie v Nižním Novgorodu zadržela 12 lidí, později je propustila, píše portál OVD-Info. Lidé v tomto městě nosili květiny mimo jiné k památníku novinářky Iriny Slavinové, která se v roce 2020 upálila poté, co policie prohledala její byt.

Krev je na tvých rukou

V Murmansku podle serveru Ostorožno, novosti zadrželi dívku, která vyšla protestovat s transparentem, na kterém stálo: „Alexej Navalnyj zabit. Jeho krev je na tvých rukou, Vovo“. Vova je zdrobnělina křestního jména Vladimir. Policisté ji propustili s varováním. V Rostově na Donu zadrželi muže za kladení květin na památku Navalného, napsala Meduza, která informuje o podobném případu také v Belgorodu.

‚Putin zabil Navalného.‘ Před ruským velvyslanectvím v Praze se sešlo 200 lidí s transparenty a svíčkami

Číst článek

Na mnoha místech v zemi v pátek začaly podle médií vznikat spontánní pietní místa, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé nosí na památku Navalného květiny. Kromě zmíněných měst jsou podobné akce hlášené z Jekatěrinburku, Saratova, Vologdy, Noginsku, Belgorodu, Krasnodaru, Kazaně nebo třeba Tomsku.

Pietní akce na památku Navalného se v pátek odehrály i v zahraničí, mimo jiné v Praze. Server Meduza upozorňuje, že památku Navalného si připomínají lidé například v litevském Vilniusu, srbském Bělehradě, v arménském Jerevanu, v gruzínském Batumi, moldavském Kišiněvě, lotyšské Rize.

Také v Berlíně je naplánováno několik akcí s ohledem na oznámenou smrt Navalného, první lidé se nyní shromažďují u ruské zastupitelské kanceláře, píše deník Bild na Telegramu, kde zveřejnil také několik snímků.

Pietní strom se svíčkami u Velvyslanectví Ruska v Praze | Foto: Jana Čermáková | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme