Po Chorvatsku míří do EU další státy západního Balkánu

Makedonie, Srbsko a Černá hora by mohly začít přístupová jednání s Evropskou unií už koncem letošního roku. V rozhovoru pro rakouský deník Die Presse to řekl evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Ten zároveň doufá, že nový impulz dostanou i přístupové rozhovory EU s Tureckem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé části makedonského Skopje připomínají osmanskou dobu | Foto: stambulov

Rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu má ve střední Evropě tradičně podporu včetně České republiky. Chorvatsko brzy dokončí své přístupové rozhovory a podle Štefana Füleho by ke konci roku mohly další rozhovory začít buď se Srbskem, s Černou Horou anebo s Makedonií. V ideálním případě i se všemi, i když eurokomisař to nechtěl garantovat.

Štefan Füle zároveň sází na novou atmosféru v Turecku po tamních nedávných volbách, takže mohla pokračovat přístupová jednání s Ankarou, která uvízla na mrtvém bodě. Dobrým začátkem by podle Füleho byla turecká ochota pustit na své území letadla a lodě z Kypru.

Füle zdůraznil, že Turecko je sekulární stát a sdílí stejné hodnoty jako Evropská unie. „Dejte Turecku šanci,“ vzkázal eurokomisař Evropanům na stránkách rakouského deníku Die Presse.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme