Po čtyřech a půl letech vyšel z vězení ruský opoziční politik Sergej Udalcov

Ruský opoziční politik Sergej Udalcov je na svobodě. Za organizování protestů na Bolotném náměstí v Moskvě v roce 2012 si odpykal trest čtyři a půl roku vězení.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Moskvě zatkla opozičního lídra Sergeje Udalcova

Policie v Moskvě zatkla opozičního lídra Sergeje Udalcova | Zdroj: ČTK

Po propuštění z vězení nechtěl Sergej Udalcov o svých politických plánech mluvit. Později na tiskové konferenci vyzval ke sjednocení všech levicových sil a obnovení Levé fronty.

Objevil masové hroby ruských politických vězňů, teď ho obvinili z pořizování dětské pornografie

Číst článek

Udalcov chce získat spojence mezi evropskou i americkou levicí a v Rusku hodlá najít nové neokoukané tváře. S opozičním politikem Alexejem Navalným  Sergej Udalcov spolupracovat nechce a jak řekl, nebude ani chodit na jeho mítinky, přestože boj proti korupci, který Navalnyj vede, podporuje.

Udalcov, těšící se pověsti levičáckého radikála, se v květnu 2012 podle soudního verdiktu spolu se svým kolegou Leonidem Razvozžajevem podílel na organizování masových protestů proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem. Moskevská demonstrace v předvečer Putinovy inaugurace, do níž se zapojily desetitisíce lidí, přerostla v násilné střety s policií.

Podle soudu prý byli Udalcov a Razvozžajev za podněcování protestů zaplaceni gruzínským politikem Givim Targamadzem. Odsuzující verdikt zazněl v roce 2014.

Udalcov jakoukoli vinu popíral a označoval se za politického vězně. To bylo podle soudu v Tambově i jednou z příčin, proč nebyla jeho loňská žádost o podmínečné propuštění vyřízena kladně.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme