Po desítkách hodin od zemětřesení v Číně se našli živí lidé

V Číně bylo 96 hodin po zemětřesení objeveno nejméně 10 živých lidí, naděje na záchranu dalších jsou ale mizivé. Oblast navíc zasáhly další silné otřesy o síle 5,9 stupně Richterovy škály. Počet obětí už dosáhl 22 tisíc, dalších nejméně 14 tisíc zůstává zavaleno v troskách domů. Do zasažených míst dorazily i zahraniční záchranné týmy, jako první Japonci. Čínská vláda mezitím slíbila, že nechá vyšetřit, proč se zřítilo tolik škol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace lidí postižených zemětřesením v Číně

Evakuace lidí postižených zemětřesením v Číně | Foto: AFP

Nové otřesy jen prohloubily trauma statisíců lidí přežívajících na ulici. Zavaleno také bylo znovu několik komunikací vedoucích do horských oblastí, které už byly zprůjezdněny. Odměnou obrovskému nasazení desetitisíců záchranářů ale bylo vyproštění lidí, kteří v troskách domů přežili 96 hodin. Například v obci Pej-čchuan byla zachráněna zdravotní sestra.

Na druhé straně se objevuje stále více lidí, kteří chtějí této tragédie zneužít a vydělat na ní, objevily se i esemesky vyzývající k darování peněz postiženým, jde ale o podvod. Čínská vláda navíc slíbila vyšetřit, proč se zřítilo tolik škol, jestli stavební firmy nezpronevěřily státní peníze, a to ošizením použitého materiálu. V celé oblasti bylo totiž zničeno přes sedm tisíc tříd.

Počet obětí zemětřesení v Číně zřejmě přesáhne 50 tisíc. Čtyři dny po katastrofě přes nadějné nalezení dvou živých lidí klesá pravděpodobnost záchrany dalších zasypaných lidí na minimum. Armáda se už dostala do všech horských obcí u epicentra zemětřesení, většina z nich ale bude muset být kompletně přestavěna.

Miliony bezdomovců nebo lidí, kteří se bojí vrátit do poničených domů, živořících na ulicích, takový obrázek skýtají velká města jako Tu-ťiang-jen nebo i malé obce v okolí Wen-čchuan u epicentra pondělních otřesů. Díky dodávkám pitné vody a léků nedošlo zatím k vypuknutí epidemií.

Vojáci, nasazení na záchranné práce, se teď zaměřují také na pohřbívání mrtvých. Hroby kopou v kopcích, na úpatí hor či v blízkosti cest. Armáda současně pokračuje v zabezpečování přehrad a hrází, které byly narušeny. Opraveno bylo i vážně poškozené vodní dílo C'-pching-pchu, experti se ale nyní dohadují, jestli ho bude v budoucnu nutné celé zbourat a postavit znovu.

Do zemětřesením postižené Číny míří humanitární pomoc z celého světa

Peking poprvé v historii povolil vstup do země zahraničním záchranným týmům. Jako první se do postižené oblasti dostali specialisté z Japonska. Do metropole provincie S'-čchuan dorazil ráno šedesátičlenný tým japonských záchranářů, který okamžitě zamířil do jednoho z nejpostiženějších okresů Čching-čchuan. Je to vůbec poprvé, co se zahraniční specialisté podílejí na záchranných pracích v Číně. Peking nakonec povolil příjezd záchranářů i z Ruska, Jižní Koreje a Singapuru. Souhlasil i s přijetím pomoci od Tchajwanu, kterou přepravila letecká společnost z Macaa. Přímé letecké spojení mezi oběma znepřátelenými zeměmi totiž stále neexistuje. Čínská média přesto mluví o historickém průlomu. Celkem nabídlo Číně pomoc 151 zemí a její výše už dosáhla 120 miliónů dolarů.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme