Po dnu klidu znovu padaly bomby

Americké a britské jednotky už šestou noc bombardovaly teroristické cíle v Afghánistánu. Spojenci oznámili na víkend zmírnění náletů kvůli muslimskému svátku, i tak se ale v centru Kábulu v noci ozývaly mohutné exploze. Obnovení náletů, které americké a britské síly přerušily po dobu včerejších muslimských modliteb, potvrdil v Londýně mluvčí ministerstva obrany. Spojenecké síly se útoky snaží donutit vládní hnutí Taliban k vydání teroristy Usámy bin Ládina. To ale Taliban už podruhé odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské hnutí Taliban odmítlo druhou nabídku amerického prezidenta Bushe, že ukončí útoky na Afghánistán, pokud mu Taliban vydá teroristu Usámu bin Ládina. Navzdory dramatické situaci minulé noci, kdy podle místních zdrojů americká letadla provedla kobercový nálet na afghánskou vesnici, je patrné, že Taliban nehodlá ustoupit. Na otázku "Proč?" opověděl šéfredaktor pešavarského vydání významného pakistánského listu The News, který řekl, že podle něj Taliban údajnou nabídku vnímá jako opakování diktátu, který se snaží uplatňovat prezident Bush. V Pešaváru i dnes proběhla demonstrace na podporu Afghánistánu. Pakistánský prezident Mušaraf má stále podporu svých obyvatel, ale podle názoru umírněných by ji mohl ztratit, pokud by se Pakistán přímo angažoval do amerických odvetných útoků na Afghánistán.

Spojenecká letadla pokračují s neztenčenou silou v útocích na teroristické cíle v Afghánistánu. Metropolí Kábulem otřáslo šest silných explozí. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na očité svědky, podle kterých po explozích následovaly silné nárazové vlny. Podle kábulských obyvatel, si útok vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 4 zraněné. Zasaženo bylo údajně okolí kábulského letiště, které se stalo terčem i v minulých dnech. Televize CNN později ohlásila, že cílem náletu se stala také bašta Talibanu - jihoafghánský Kandahár. O tomto náletu nejsou k dispozici bližší informace. Není jasné, zda nešlo o humanitární let, při kterém Američané shazují potravinové balíčky, či zda vzdušná operace nemá spojitost s očekávanými pozemními operacemi speciálních komand. Obnovení náletů, které americké a britské síly přerušily po dobu včerejších muslimských modliteb, dnes v Londýně potvrdil mluvčí ministerstva obrany.

V severním Afghánistánu poblíž hranice s Tádžikistánem se celou noc na dnešek odehrávaly silné pozemní boje. Oznámily to ruské pohraniční síly, které hlídkují v Tádžikistánu. Nejtěžší střelba se podle nich ozývala od vesnice Chodžagar asi osm kilometrů od hranice. Během noci se pak výbuchy a střelba od hranice přesouvaly hlouběji do vnitrozemí, uvádějí ruské zdroje z Dušanbe. Podél hranice na afghánské straně v noci přelétlo také několik letadel; čí byla a zda bombardovala však není jasné. Podle íránských zdrojů na severozápadě Afghánistánu přešlo v posledních dnech na stranu opoziční Severní koalice na 4000 vojáků talibanských milicí.

Londýn dnes jednoznačně potvrdil, že protiteroristická koalice vedená Spojenými státy nemá v nejmenším úmyslu zahajovat na afghánském území jakoukoli široce založenou pozemní operaci.

Markéta Kaclová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme