Po erupci sopky v Indonésii je uzavřené letiště. Úřady se obávají možného vyvolání tsunami

Indonéské ministerstvo dopravy ve čtvrtek přerušilo provoz na mezinárodním letišti Manado po několika siných erupcích sopky Ruang. Stovky lidí také na příkaz úřadů opouštějí ohroženou oblast na severní straně ostrova Sulawesi. Příkaz k evakuaci dostalo ve středu na 11 000 lidí. Sopka od úterý vychrlila v pěti erupcích sopečný popel vysoko do ovzduší. Od středeční noci se z ní valí láva. Informace přináší agentura AFP.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský vulkán Agung chrlí popel a studenou lávu. Jeho aktivita donutila už asi 40 tisíc lidí k evakuaci

„V noci na dnešek sopka vychrlila materiál, začaly tu padat kamínky. Lidé se sami začali evakuovat, ale panoval tu zmatek.“ (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Sopka Ruang zažila od úterý nejméně pět mohutných erupcí, popel vystoupal až kilometr vysoko. Úřady se obávají, že by se část 725 metrů vysoké sopky mohla zřítit do moře a vyvolat tsunami, jako tomu bylo při erupci v roce 1871. Kvůli lávě dnes úřady zvýšily varování na nejvyšší stupeň ze čtyř.

V Indonésii skončily největší jednodenní volby na světě. Výsledek bude jasný za měsíc

Číst článek

„V noci na dnešek sopka vychrlila materiál, začaly tu padat kamínky. Lidé se sami začali evakuovat, ale panoval tu zmatek,“ uvedl vedoucí záchranářů Jandry Paendong. Skupina 20 záchranářů postupně odvážela ohrožené obyvatele na nafukovacích člunech, dodal Paendong.

Okolo soptícího vulkánu úřady vytyčily šestikilometrový bezpečnostní perimetr, kam je zákaz vstupu. Na sociálních sítích se přesto objevují záběry lávy s mohutným černým dýmem a červenými záblesky. Kvůli padajícím kamínkům byla evakuovaná i nemocnice, poškozeno je několik domů.

Letiště Manado vzdálené od sopky asi 100 kilometrů slouží pro mezinárodní i regionální lety. Nízkonákladová společnost Air Asia kvůli ohrožení zrušila lety na devět letišť v oblasti, píše agentura Reuters. Aerolinky Malaysia Airlines zrušily celkem 19 letů, píše server The Borneo Post.

Indonésie leží v takzvaném tichomořském ohnivém kruhu. Jedná se o geologicky nejaktivnější oblast na Zemi, kde jsou sopečné výbuchy a zemětřesení velmi časté. V Indonésii se nachází přibližně 130 aktivních sopek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme