Po evakuaci se do Bílého domu i Kongresu vrátili zaměstnanci

Zaměstnanci Bílého domu a amerického Kongresu se vrrátili do obou budov krátce poté, co byla nařízena jejich evakuace. Poplach způsobilo malé letadlo, které se dostalo do vzdušného prostoru nad Washingtonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Do 25kilometrové bezletové zóny nad Washingtonem se zhruba v 18 hodin středoevropského letního času, tedy v poledne tamního času, dostalo neohlášené malé letadlo typu cessna. Z vojenské základny ihned ostartovaly dvě stíhačky F-16, které k letounu vyslaly varovné signály. Zřejmě šlo o chybu pilota.

Mluvčí Bílého domu Scott McClellan oznámil, že se cessna dostala na vzdálenost pěti kilometrů od Bílého domu a nekomunikovala s kontrolou letového provozu. Během incidentu nebyl prezident George Bush v Bílém domě a viceprezident Richard Cheney byl převezen z objektu.

Bezpečnostní zóna nad městem má poloměr 25 kilometrů kolem Washingtonova pomníku ve středu metropole. Letadla, která mohou nad touto oblastí létat - zejména dopravní linky - vysílají speciální identifikační kód. Stroj, který prostor naruší a neuposlechne výzvy, může být sestřelen.

Totožnost pilota malého stroje ani jeho spolucestujícího zatím nebyla zveřejněna - oba zadržely bezpečnostní složky na letišti ve Fredericku ve státě Maryland. Cesnna je registrována na letišti ve Smoketownu ve státě Pensylvánie.

Poplach způsobil krátkodobý silný pokles amerických akcií, současně prudce vzrostl zájem o neamerická aktiva - vzhůru se například vydala britská libra.

Milan Kopp, Denisa Blažková, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme