Po havárii Concordie se stále pohřešuje 24 lidí

Počet obětí ztroskotání italské výletní lodi Costa Concordia zřejmě dosáhne čtyř desítek. Potápěči už ve vraku objevili třináctou oběť a dalších 24 lidí se stále pohřešuje. Zaměstnanci společnosti Smit by mohli už dnes zahájit vyprazdňování zásobníků nafty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce na potopené lodi Concordia | Foto: ČTK/AP

Obětí vyproštěných z vraku je už 13, pět z nich ale stále ještě nemá jméno. Kvůli možném ověření totožnosti v budoucnosti, bude analyzováno jejich DNA.

Šéf civilní ochrany Franco Gabrielli se obává, že na palubě mohli být také černí pasažéři. Z Maďarska přišel apel rodičů, kteří tvrdí, že jejich dcera byla na palubě Concordie jako host člena posádky, ale její jméno není na seznamech cestujících a personálu.

Přítomnost černého pasažéra na lodi by znamenala porušení bezpečnostních norem, ale je také možné, že mladá Maďarka nebyla jediná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi telefonovala podrobnosti do Světa o osmé

Kapitán lodi Francesco Schettini obvinil vlastnickou společnost Smit z podílu na neštěstí. Majitelé podle něho běžně nutili kapitány, aby proplouvali v blízkosti pobřeží. Účelem byla jak reklama společnosti, tak i nabídka zajímavých výhledů.

Zvažuje se však také verze, podle které chtěl Schettino pozdravit svého bývalého kolegu na ostrově.

Společnost Smit chtěla začít už v noci na dnešek s přečerpáváním nafty ze zásobníků Concordie, protože roste riziko, že se vrak i 2500 tun nafty potopí hlouběji. Zprávu o zahájení odčerpávání však zatím neoznámila.

Zaměstnanci firmy k tomu připravili velký ponton zakotvený betonovými kvádry a hladinu kolem vraku obepnuli pásem schopným absorbovat značné množství nafty, který je upevněn na dvě obří bóje.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme