Po inauguraci Putina čeká Rusko na premiéra, bude jím zřejmě Medvěděv

Dosavadní ruský premiér Vladimir Putin se vrátil do Kremlu, kde vystřídá prezidenta Dmitrije Medvěděva. Ten by se mohl přesunout na Putinovo místo. Ruská média očekávají, že dolní komora parlamentu - státní Duma - bude Medvěděvovo jmenování premiérem posuzovat zítra. Proti inauguraci Putina ruským prezidentem se dnes v Moskvě konaly protesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiputinovský demonstrant, kterého zadržela policie, drží transparent s fotografií Vladimira Putina a nápisem "Zloděj byl korunován" | Zdroj: ČTK

Tamní média uvádějí, že policie zatkla nejméně 150 lidí včetně několika novinářů, mezi kterými byl i reportér liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Protesty ale polevily. Konala se sice celá řada demonstrací, ale lidí se sešlo jen málo. Také neskandovali, ale pouze se procházeli po Moskvě se symboly protestu – bílými stužkami, za což byli také někteří zadrženi. Na včerejším masovém desetitisícovém protestu policie zatkla celkem 600 lidí.

Putin se vrátil do Kremlu, policie mezitím pokračuje v zatýkání jeho oponentů

Číst článek

Putin i Medvěděv budou zřejmě pokračovat v dosavadní linii. Myslí si to většina ruských analytiků a politologů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne se přihlásila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

V zemi se také poté, co Putin ohlásil, že se znova nebude ucházet o prezidentský post, vedly diskuze, jestli přijde verze "Putin 2" nebo "Putin 3", ale většina analytiků pochybuje, že by se dokázal a chtěl změnit či odchýlit od rétoriky a svého přesvědčení.

Mnozí také zmiňují, že kariéra v KGB ho předurčila k silovému přístupu k otázkám a nelze tak očekávat, že to bude jinak. Řada lidí uvádí jako příklad právě včerejší tvrdý postup policie a obává se i tvrdších zásahů vládních sil proti opozici.

Ruský politolog o Putinovi: Starý pes se novým kouskům nenaučí

Číst článek

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme