Po internetu a na disketách koluje seznam polských agentů

Polský Institut národní paměti se potýká s únikem informací z archivů bývalé státní bezpečnosti, které vlastní a spravuje. Informace o funkcionářích, agentech a spolupracovnících komunistické tajné služby vynesl z Institutu nejmenovaný polský novinář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Institut národní paměti se snaží zmírnit dopad zveřejnění mimořádně citlivých informací. Předseda kolegia Institutu Slawomir Radoň upozorňuje, že nejde o seznamy agentů, ale o pouze o technickou pomůcku, která měla usnadnit orientaci v rozsáhlém archivu. Přístup k němu mají v Polsku jen vybrané osoby - oběti pronásledování, které mohou nahlédnout do svého spisu, historici a za souhlasu šéfa Institutu Leona Kierese také novináři. Nesmějí ale nic vynášet ani zveřejňovat. Jak napsala dnešní Gazeta Wyborcza, právě tomu se zabránit nepodařilo. Seznam, který nyní koluje na internetu, obsahuje jména a čísla svazků asi 240 tisíc osob. Nelze z něj ale rozpoznat, kdo byl konfidentem a kdo tzv. rozpracovanou osobou.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme