Po Irmě přichází Maria. Bojím se, že se z trosek stanou šrapnely, říká obyvatel karibského ostrova

Ani ne dva týdny po jednom z nejsilnějších hurikánů v historii se do Karibiku blíží další velká bouře. Tropická bouře Maria zesílila na hurikán prvního stupně a míří ke karibským ostrovům. Podle meteorologů se dosavadní kurs Marie velmi podobá dráze Irmy. Ve středu zřejmě zasáhne Panenské ostrovy a později by měla přejít i přes Portoriko nebo Dominikánskou republiku.

Miami (USA) (Aktualizováno: 14:02 18. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Maria 18. září na satelitním snímku amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) | Zdroj: NOAA

V noci na pondělí se Maria nacházela 225 kilometrů severovýchodně od Barbadosu a doprovázel ji vítr o rychlosti 140 kilometrů za hodinu, uvedlo centrum pro hurikány (NHC) ve floridském Miami.

Maria by podle předpovědí měla zasáhnout Závětrné ostrovy - tedy severní část Malých Antil, které poškodil nedávný hurikán Irma. Oko hurikánu by podle meteorologů mělo přejít přes Dominiku, Guadeloupe nebo Martinik.

Evakuace na Panenských ostrovech

Později může Maria ohrozit taky Panenské ostrovy a Portoriko. Tamní vláda už se začala připravovat. Právě úder Marie na Portoriko by mohl ohrozit odstraňování následků Irmy na menších ostrovech v oblasti. Z tohoto amerického území se totiž dostávají zásoby třeba na poničenou Anguillu.

Americká média informují o počínající další vlně evakuací z Amerických Panenských ostrovů, kde Irma zničila či poškodila stovky domů a obyvatelé se bojí další podobné katastrofy.

„Mám velký strach. Ze všech těchhle trosek se stanou šrapnely,“ řekl listu Los Angeles Times místní rezident Eric Woltkamp s odkazem na neodklizené zbytky zničených domů a vybavení ležící na ostrově, z něhož se v neděli vydal na podle svého názoru bezpečnější Portoriko. Stejným směrem zamířily desítky dalších lidí.

Problémy s dodávkami jídla

Na poničených ostrovech po hurikánu Irma jsou problémy s výpadky v dodávkách jídla. OSN už připravila asi 1600 tun potravin pro Kubu a zemi poskytla peníze ke koupi dalšího. V nizozemské části Svatého Martina, jednoho z nejponičenějších ostrovů, otevřela pizzerie, která dává zdarma jídlo humanitárním pracovníkům.

Dodávky pomoci na ostrov Svatý Martin | Foto: Andrea de Silva | Zdroj: Reuters

„Je to jedna z věcí, které mě překvapují víc, než cokoli jiného - že jídlo se včas nedostává k těm, co ho potřebují. Byli jsme asi první, kdo mohl otevřít a nabídnout teplé a nezávadné jídlo,“ řekl televizi CNN majitel restaurace na Svatém Martinu John Caputo.

Trosky z ulic karibských měst mizí teprve pomalu. Například na Amerických Panenských ostrovech jsou pořád v ulicích kusy nábytku nebo zkroucené plechové střechy.

José a Norma

Severním směrem od amerického pobřeží Atlantiku se pohybuje hurikán Jose, který způsobuje nebezpečné vlnobití. Neočekává se ale, že dorazí na pevninu.

V sobotu zeslábl na tropickou bouři hurikán Norma, když se přiblížil k nejjižnějšímu cípu Kalifornského poloostrova. NHC předpokládá, že v příštích dvou dnech bude Norma dále slábnout a pohybovat se na sever. Na poloostrov, kde se nacházejí rovněž oblíbená turistická letoviska, by však mohl přinést bleskové povodně.

Zbytky hurikánu Irma nad americkým kontinentem a stále aktivní hurikán José nad Atlantikem ve dnech 14. - 18. září na satelitních snímcích NASA:

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme