Po Japonsku pozastavily provoz letadla Dreamliner také Spojené státy americké

Americký federální úřad pro letectví pozastavil provoz letadel Boeing 787 Dreamliner. Po Japonsku tedy nesmí tyto moderní stroje do vzduchu ani ve Spojených státech. Jejich výrobce bude muset po sérii závad prokázat především bezpečnost nového typu baterií, do té doby do vzduchu nesmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 787 Dreamliner | Foto: Jaroslav Skalický

Právě lithium-iontové baterie jsou zřejmě nejslabším článkem strojů Dreamliner. Oproti dříve používaným olověným nebo niklovým bateriím mají řadu pozitiv, ale také jsou poruchovější. Potvrzuje to letecký publicista Martin Velek:

„Ty baterie jsou náchylnější na poruchy, což potvrdí leckterý modelář, který používá i tyhle baterie do svých modelů. Že kvůli nim lze i úspěšně vyhořet a americký úřad pro civilní letectví stanovil nějaké předpisy pro Boeing, co má udělat s bezpečností těch baterií. A zdá se, že tedy ještě stále to není doladěno do úplné dokonalosti,“ vysvětluje Velek a pokračuje:

„Je známo, že tyto baterie jsou náchylnější k požáru buď při přílišném vybití, nebo naopak při přebití a nebo i při různých jiných situacích. A hlavně v okamžiku, kdy chytnou, tak je to velmi obtížně hasitelné.“

Právě kvůli poruše baterie a kouři v kabině musel ve středu nouzově přistát pilot japonských aerolinek. Cestující i členové posádky letadlo bezpečně opustili na nafukovacích skluzavkách. Japonské společnosti All Nippon Airways a Japan Airlines proto provoz letounů pozastavily.

Obří stroje už dříve měly problémy také s únikem paliva nebo s elektronikou.

Boeing zatím prodal 49 dreamlinerů a zakázky má na více než 800 těchto strojů.

Jitka Malá, Zdenka Turková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme