Po jednom dítěti přichází v Šanghaji i politika jednoho psa

Lidé v Šanghaji nebudou moci od května chovat více než jednoho psa. Město totiž zavádí nové restriktivní opatření. Po celonárodní politice jednoho dítěte tak bude platit v nejlidnatějším městě Číny i politika jednoho psa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí oči

Psí oči | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Radní Šanghaje vyhlásili takové restriktivní omezení, protože údajně přes 140 tisíc lidí loni nahlásilo na polici, že je napadl neregistrovaný pes. Takových nebezpečných zvířat je prý ve městě ale čtyřikrát více než těch registrovaných.

Obyvatelé měst si také v poslední době velmi oblíbili psí mazlíčky. Předloni bylo v domácnostech v pěti největších městech Číny registrováno 58 milionů psů. Jejich počet pak každoročně roste asi o 30 procent. Píše o tom např. pekingský časopis Dog Fans.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Procházková v Dopoledním Radiožurnálu mluvila o tom, že Lidé v Šanghaji nebudou moci od května chovat více než jednoho psa

Nejsou to ale první restrikce vůči psím miláčkům. Skoro ve všech větších městech je běžné, že Číňan nesmí chovat bojové plemeno, mezi kterými jsou i nekonfliktní rasy - jako např. britští buldoci.

Omezení se pak vztahuje i na psy, kteří mají více než 40 cm v kohoutku. Ty zase majitel nesmí venčit na veřejných prostranstvích, parcích, ulicích, tedy vlastně nikde.

Všechno je to ale dáno také tím, že v čínských městech chybí prostory k venčení psích miláčků a ne všichni majitelé rádi po svých drahých chlupáčích sbírají exkrementy, a to je vlastně problém skoro všech velkých měst.

Číňané mají psy v oblibě …

Číňané v městech už mají psa jako společníka a někdy ho nesmírně rozmazlují, mnohem víc než si umíme představit. Existují psí salony krásy, psi se v Číně často barví, speciální zvěrolékaři používají akupunkturu, wellness centra, pekárny. O starší nebo tlusté psy se zvlášť starají na Tchajwanu, tam pro ně vyvinuli speciální kočárky, ve kterých je jejich páníčci vozí na procházky.

Podle Per Lyngemarka, zakladatele internetového serveru Petizens.com, jakéhosi facebooku pro zvířata, utratí Číňané za své chlupáče nebo naháče, ročně dvě miliardy dolarů.

..ale i na jídelníčku

Z jídelníčků ale samozřejmě nezmizeli, jen již to není jídlo chudých (tedy ve městech), ale jídlo gurmánů. Za psí maso se totiž platí až dvojnásobek ceny běžného vepřového nebo kuřecího.

Na chov jsou totiž většinou vybírány silné, svalnaté rasy, které mají dostatek masa. Často je maso také dováženo z Koreje, kde patří také mezi lahůdky.

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme