Po katastrofě v Japonsku se stále pohřešuje 400 cizinců

O osudu zhruba čtyř stovek cizinců v Japonsku se stále nic neví. Informace o nich nemají ambasády ani japonské ministerstvo zahraničí. Píše to dnes deník Japan Times. Celkový počet obětí pátečního neštěstí pak podle japonské policie stále roste, poslední bilance hovoří o více než 14 tisících mrtvých a pohřešovaných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prohledávání trosek města Minamisanriku v severovýchodním Japonsku

prohledávání trosek města Minamisanriku v severovýchodním Japonsku | Zdroj: ČTK

Před katastrofou žilo v postižených oblastech na severovýchodě Japonska přes 48 tisíc zahraničních občanů. Většinou šlo o Číňany a Jihoameričany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po katastrofě v Japonsku se stále pohřešuje asi 400 cizinců. Situaci sleduje redaktorka Kateřina Procházková

Předpokládá se, že někteří ze čtyř stovek pohřešovaných cizinců pravděpodobně zemi opustili, část ale pravděpodobně při zemětřesení zahynula.

Jako kritickou hodnotí situaci stále většina zahraničních zastupitelstev a ministerstev zahraničí. Svým lidem doporučují evakuaci nebo návrat do vlasti.

Některé vlády, včetně české, pak pro své občany poslaly i speciální letadla. Armádní airbusy dnes ráno přivezly do Prahy přes 100 lidí, mezi nimi i část členů české filharmonie, která v Japonsku v době katastrofy hostovala.

Japonci ztrácejí naději

Nejasné a stále se měnící informace o havárii v jaderné elektrárně Fukušima děsí čím dál větší počet lidí. Podle japonských medií ztrácí naději v lepší vývoj situace i samotní Japonci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák mluvil o japonské katastrofě v Ozvěnách dne

Kvůli nedostatku energie jsou v zemi časté odstávky elektrického proudu, ve městech chybí potraviny a obrázky z postižených oblastí vypadají jako z hororu.

Projevuje se i jistá nedůvěra, jestli japonské úřady zveřejňují skutečně všechno, co ví o nebezpečí spojeném s poškozenými reaktory. Hodně rozzlobení jsou lidé i na svou vládu, kritika se valí hlavně na ministerského předsedu Naoto Kana.

„V momentě, kdy je taková obrovská katastrofa, tak se to strašně špatně zvládá i při dobré vůli a vždycky se vyskytnou lidé, kteří řeknou, že vláda měla udělat více a dříve. Třeba nemají pravdu, ale někdy k tomu může psychologicky přispět to, že předseda vlády, když se na něj Japonec podívá, tak se nezdá rozhodný, narozdíl od mluvčího vlády. To jsou věci, které někdy hrají klíčovější roli než opravdová fakta,“ připomíná komentátor ČRo Milan Slezák.

Strach se už přenesl z oblasti Fukušimy i do hlavního města Tokia. Překvapivě tomuto stavu údajně pomohl i včerejší projev japonského císaře, v kterém se Akihito snažil obyvatele své země, kteří ztrácí víru, podpořit. Jeho řeč ale Japonce spíš utvrdila v obavách.

Japonci sledují v Tokiu projev císaře Akihita | Foto: Reuters

Movitější obyvatelé proto Japonsko opouštějí, většina letů ze země je plně obsazená. Někteří lidé si pronajímají k odletu i soukromá letadla bez ohledu na cenu. Ti, kteří nemají takové možnosti a prostředky, se aspoň stěhují do bezpečnějších oblastí na západě a jihu Japonska.

Japonsko před a po zemětřesení, Yagawahama autor: ČTK

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme