Po mnohaleté pauze parlamentní volby v Afghánistánu

Téměř 12 a půl milionu Afghánců během dneška přijde do hlasovacích místností volit své zástupce v parlamentních volbách. Ty se v zemi konají poprvé po 35leté přestávce způsobené sovětskou invazí, krvavou občanskou válkou a represivní vládou Talibanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

O křesla ve 249členné dolní komoře parlamentu se uchází téměř 2800 kandidátů, dalších více než 3 tisíce kandidátů usiluje o místa v provinčních radách. Volby by po dlouhé době měly zajistit podstatně větší práva také ženám, kterým je vyhrazeno minimálně 68 poslaneckých křesel.

Všichni kandidáti vystupují jako nezávislí, politické strany se voleb účastnit nesmějí. Hlasování, které se má stát posledním formálním krokem v přechodu k demokracii po pádu Talibanu, ohrožuje hlavně násilí. Včera při útocích extremistů zahynulo 12 lidí a bezpečnostní síly překazily další 4 velké bombové útoky. Jeden z nich měl přitom zničit vodní přehradu.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme