Po necelých třech letech ukončil vysílání americký kanál arabské televize Al-Džazíra

Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech vysílání svého amerického kanálu. Ambiciózní projekt, který chtěl konkurovat zavedeným zpravodajským stanicím jako CNN nebo Fox News, ztroskotal na malém zájmu amerických diváků. S problémy se katarská Al-Džazíra ale potýká i v arabském světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodajské pracoviště (newsroom) televize Al-Džazíra

Zpravodajské pracoviště (newsroom) televize Al-Džazíra | Foto: Al Jazeera English

Tento měsíc se naposledy s publikem ve Spojených státech rozloučila moderátorka amerického kanálu Al-Džazíry Richelle Careyová. Její kolega pak za potlesku zaplněného newsroomu Američanům už jen popřál dobrou noc a hodně štěstí.

Kabelová stanice Al Jazeera America začala s velkou slávou vysílat v létě 2013. Už její vznik byl pikantní. Ropnými šejky financovaná televize pro ni totiž v USA koupila kanál od neúspěšné stanice bývalého amerického viceprezidenta a předního světového odpůrce fosilních paliv Ala Gorea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech vysílání svého amerického kanálu. Detaily zjišťoval Filip Nerad.

Cílem americké odnože známé arabské televize bylo přinášet zpravodajství o tématech, která konkurenční média ve Spojených státech opomíjela. Americké diváky se jí ale oslovit nepodařilo.

Sledovanost americké Al-Džazíry dosahovala v hlavním vysílacím čase maximálně 40 tisíc, zatímco zpravodajské televize jako CNN nebo Fox News jich dokážou přilákat i více než desetinásobek.

Kvůli malému zájmu diváků prodělala americká Al-Džazíra od svého spuštění přes půl miliardy dolarů. To byl pro majitele rozhodující signál, aby ukončili její vysílání.

S problémy se totiž potýká také mateřská televize Al-Džazíra, která v březnu oznámila výrazné škrty pracovních míst. Na katarskou zpravodajskou stanici doléhají podle médií finanční potíže, které jejím vlastníkům způsobují klesající ceny ropy a zemního plynu.

Peníze od katarského režimu jsou totiž pro Al-Džazíru hlavním zdrojem příjmů, jak potvrzuje i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„V podstatě tím, že je to satelitní televize, tak nikdy nebyla závislá na financování od diváků, vždy byla financovaná přímo katarskou vládou. A Katar se stále snaží Al-Džazíru prosazovat, financovat. Přestože finance ubývají právě v důsledku poklesu cen ropy,“ vysvětluje zpravodaj.

Finanční starosti ale nejsou podle Štěpána Macháčka jediným problémem arabské zpravodajské televize.

„Diváci v arabském světě už nepovažují Al-Džazíru za nezávislou a kritickou televizi. Ale za hlásnou troubu katarského režimu, která se navíc hodně staví za různá islamistická hnutí. A popularita od tzv. arabského jara výrazně poklesla.“

Krach vysílání amerického kanálu Al-Džazíry tak prý v arabském světě na pozadí všech problémů na Blízkém východě prošel bez povšimnutí.

„Pamatuji si, když se Al Jazeera America spouštěla, psalo se o tom hodně. Potom to dost utichlo, pravděpodobně i proto, že neměla dost velkou sledovanost a teď se o tom vlastně už nemluví vůbec. Čili ani ukončení amerického kanálu nevyvolalo tady v arabském světě žádný velký zájem,“ poznamenává Štěpán Macháček.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme