USA 0:1 Česko

Po podezření z korupce a vyšetřování končí šéf Parlamentního shromáždění Rady Evropy Agramunt

Španělský politik Pedro Agramunt po kritice odstoupil z funkce předsedy Parlamentního shromáždění Rady Evropy, která na evropském kontinentu sehrává roli strážce dodržování občanských práv. Španěla má v čele shromáždění prozatím nahradit britský konzervativec Roger Gale, uvedla BBC na webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedro Agramunt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Agramunt čelil již mnoho měsíců kritice kvůli březnové "soukromé" návštěvě Damašku ve společnosti ruských poslanců a kvůli setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem, kterého mezinárodní společenství odsuzuje za údajné použití chemických zbraní proti vlastním občanům. Předsedu také tížilo podezření z korupce a vyšetřování, zda Ázerbájdžán ovlivňoval členy shromáždění, aby odmítli zprávu o politických vězních v této zemi s autoritářským režimem.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy nemá zákonodárné pravomoci. Tvoří jej 324 zákonodárců ze 47 evropských zemí, kteří se scházejí po čtyři týdny v roce ve Štrasburku, aby debatovali o obraně lidských práv či o boji proti korupci. Rusko od ledna bojkotuje tato jednání kvůli západním sankcím za anexi Krymu a podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny.


Šestašedesátiletý španělský konzervativec měl už od dubna zakázáno vyjadřovat se jménem Rady Evropy, nicméně až dosud odstoupit odmítal. Demisi, podanou v pátek, sice vysvětlil "osobními důvody", avšak tím předešel předem ohlášenému odvolávání z funkce během pondělního zasedání, poznamenala agentura AFP.

V pondělí, na úvod pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy, bude slavnostně udělena letošní Cena Václava Havla za lidská práva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jako předseda Výboru ministrů RE představí zprávu o činnosti organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme