Po podezření z korupce a vyšetřování končí šéf Parlamentního shromáždění Rady Evropy Agramunt

Španělský politik Pedro Agramunt po kritice odstoupil z funkce předsedy Parlamentního shromáždění Rady Evropy, která na evropském kontinentu sehrává roli strážce dodržování občanských práv. Španěla má v čele shromáždění prozatím nahradit britský konzervativec Roger Gale, uvedla BBC na webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedro Agramunt

Pedro Agramunt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Agramunt čelil již mnoho měsíců kritice kvůli březnové "soukromé" návštěvě Damašku ve společnosti ruských poslanců a kvůli setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem, kterého mezinárodní společenství odsuzuje za údajné použití chemických zbraní proti vlastním občanům. Předsedu také tížilo podezření z korupce a vyšetřování, zda Ázerbájdžán ovlivňoval členy shromáždění, aby odmítli zprávu o politických vězních v této zemi s autoritářským režimem.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy nemá zákonodárné pravomoci. Tvoří jej 324 zákonodárců ze 47 evropských zemí, kteří se scházejí po čtyři týdny v roce ve Štrasburku, aby debatovali o obraně lidských práv či o boji proti korupci. Rusko od ledna bojkotuje tato jednání kvůli západním sankcím za anexi Krymu a podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny.


Šestašedesátiletý španělský konzervativec měl už od dubna zakázáno vyjadřovat se jménem Rady Evropy, nicméně až dosud odstoupit odmítal. Demisi, podanou v pátek, sice vysvětlil "osobními důvody", avšak tím předešel předem ohlášenému odvolávání z funkce během pondělního zasedání, poznamenala agentura AFP.

V pondělí, na úvod pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy, bude slavnostně udělena letošní Cena Václava Havla za lidská práva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jako předseda Výboru ministrů RE představí zprávu o činnosti organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme