Po porážce amerických demokratů padají hlavy

V americké demokratické straně padají po porážce v kongresových a guvernérských volbách první hlavy. Lídři, kteří posunuli stranu hloubějí do opozice, ale neodcházejí nadobro z veřejného života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush senior a jeho syn Jeb | Foto: ČTK/EPA

I když republikáni po padesáti letech ovládli oba konce washingtonské Pennsylvánské avenue, Bílý dům a Congress, demokraté už myslí na odvetu při prezidentském klání v roce 2004. Po gratulacích vítězům a obraně neúspěchu před médii, u nich dochází k přeskupování sil. Prvním signálem je oznámení šéfa demokratické menšiny ve sněmovně reprezentantů Richarda Gepparda, že se vzdává vedení v dolní komoře.

Geppard podobně jako neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2000 Al Gore ale uvažují o kandidatuře za demokratickou stranu na prezidenta v roce 2004, zatímco další osobnost, vůdce dosavadní demokratické menšiny v senátu, Tom Dashel skládá zbraně. Prezident George Bush vynaložil v předvolební kampani mimořádné úsilí, aby byly v jižní Dakotě, která je Dashelovým domovským státem, demokraté poraženi. A to se i tam vítězům úterních voleb podařilo.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme