Po potravinách začínají v Rusku likvidovat i zakázané květiny

Rusko zřejmě úplně přestane dovážet květiny z Nizozemska. Inspekce v nich prý našla parazitické houby a hmyz. Napadené rostliny budou v Rusku pálit v pecích stejně jako zakázané západní potraviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouliční prodavač tulipánů v Moskvě

Pouliční prodavač tulipánů v Moskvě | Zdroj: Reuters

Od pondělka platí zpřísněné fytosanitární kontroly květin dovážených z Nizozemska. Ruská inspekce v nich prý našla larvy třásněnky západní a chryzantémovou rez.

Tito škůdci se rychle šíří i na jiné rostliny a mohou zničit například plantáže zeleniny. V Rusku ale zatím nejsou příliš rozšíření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech nizozemských květin v Rusku mluvili moskevský zpravodaj Martin Dorazín a Pavel Novák ze zahraniční redakce

V Moskvě proto zvažují úplný zákaz dovozu nizozemských řezaných květin, pokud inspekce zjistí další případy.

Toto opatření se dotkne také českých, slovenských nebo polských firem, které tyto květiny certifikují. Podle informací Českého rozhlasu už ale český Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský tyto certifikáty nizozemským květinám nevydává, a to od konce letošního července.

Důvodem je prý to, že Rusko ústav informovalo o tom, že květiny z Nizozemska nebude přijímat. Ruské úřady to zdůvodňují právě nálezem třásněnky západní u třinácti zásilek květin.

Certifikáty nevydává ani samo Nizozemsko. V 80. letech se odtud totiž začali tito škůdci šířit, a proto byla certifikace pozastavena.

Odplata za vyšetřování havárie MH17?

Nizozemsko je největším světovým centrem obchodu s řezanými květinami. Tamní noviny dávají ruské opatření do souvislosti s vyšetřováním příčin loňské havárie letadla MH17 nad východní Ukrajinou.

Konflikt na Ukrajině pokračuje i půl roku po podpisu minských dohod

Číst článek

List Algemeen Dagblad píše, že Rusko si vždy nějaký důvod najde. Upozorňuje také, že Rusko bude na svůj trh pouštět jen dodávky nizozemských květin, které budou ověřené v laboratoři, že škůdce neobsahují.

Deník zároveň cituje z webu organizace nizozemských obchodníků s květinami, že omezení by mohla znamenat vážný problém. Za necelý půlrok se do ciziny vyvezlo skoro o 3 procenta řezaných květin méně než loni.

Květinová burza v nizozemském Aalsmeeru | Foto: Tea Parkanová

Jiný nizozemský deník De Volkskrant píše, že pro holandské vývozce květin to může být velká rána. Podle nizozemských vývozců květin jsou třásněnky západní neškodné a řadě zemí vůbec nevadí. Faktem ale je, že zatímco na Západě je tato muška rozšířená, v Rusku ještě tolik ne.

Pavel Novák, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme