Po prolomení blokády chtějí syrští povstalci dobýt celé Aleppo

Syrští povstalci chtějí dobýt celé Aleppo. Začátek nové bitvy oznámila koalice islamistických skupin Džajš al-Fath. K velkému cíli je povzbudily nedávné úspěchy proti vládním silám. Povstalci se zmocnili velké části základny syrské armády a jejích zbraní. Podařilo se jim prolomit obklíčení Aleppa a propojit město s provincií Idlib, kterou skupina Džajš al-Fath kontroluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci v Aleppu | Foto: Reuters

Z města přicházejí stále velmi rozporuplné zprávy. Islamisté a další povstalecké skupiny hlásí, že se jim po měsíci podařilo prorazit blokádu vládních jednotek a jejich spojenců a že doručily do čtvrtí, které ovládají a kde žije asi 250 tisíc lidí, alespoň nějaké zásoby potravin, i když šlo spíše jen o symbolické gesto.

Na druhé straně Damašek tyto informace popírá. Pravdou je, že hlavní zásobovací komunikace do vládních čtvrtí je uzavřená a jejich obyvatelé, kterých je 1,5 milionu, neskrývají obavy o další osud, zejména pak křesťané a Kurdové.

Koalice 22 stran Džajš al-Fatah shromáždily na deset tisíc mužů vyzbrojených i těžkou technikou včetně tanků. Mezi nimi ale mají hlavní slovo islamisté a džihádisté ze skupiny Ahrár aš-Šám a syrské odnože Al-Káidy, Fronty an-Nusra. Ta se sice před několika dny formálně přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie, a také prý zpřetrhala vazby se svou mateřskou organizací, stále ale jde o ty nejradikálnější organizace.

Pro obě strany má Aleppo strategický i symbolický význam. Do Aleppa směřuje od hranic s Tureckem hlavní zásobovací trasa, po které do země proudí munice, zbraně i noví bojovníci. Bez toho by syrská Al-Káida a další jen těžko mohli tak dlouho bojovat.

Aleppo | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme