Po řádění hurikánu Katrina se příbuzným neozvalo několik Čechů

Česko pohřešuje v jižní oblasti Spojených států postižené ničivým hurikánem Katrina nejméně jednoho svého občana. Jak Radiožurnálu večer potvrdil velvyslanec Martin Palouš, na českou ambasádu ve Washingtonu se ve středu obrátila další rodina, která pohřešuje své blízké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v New Orleans shazují z vrtulníku humanitární pomoc | Zdroj: ČTK

"V případě, že se to potvrdí, tak bychom měli další tři osoby, které bychom potřebovali někde identifikovat," řekl velvyslanec Palouš.

Naopak, jeden z Čechů už dříve pohřešovaných ve státě Mississippi se svým příbuzným už ozval. Je v pořádku, jen se mu dříve nepodařilo navázat spojení.

Starosta nejhůře postiženého New Orleansu Ray Nagin schválil nucenou evakuaci lidí, kteří stále odmítají opustit své domovy. Násilné vystěhování má být ale nejkrajnějším řešením. Opatření se vztahuje na všechny občany ve městě s výjimkou těch, kteří byli vládou pověřeni poskytováním humanitární pomoci.

"Ti, kteří tu zůstanou, hazardují se svým zdravím! Ve vodě jsou jedy, unikající plyn hrozí explozemi, bojujeme teď nejméně se čtyřmi požáry. A chybí čistá voda. Není to vůbec bezpečné," zdůraznil starosta.

Hurikán Katrina sníží ve Spojených státech počet pracovních míst do konce roku o 400 tisíc a zpomalí i hospodářský růst. Podle rozpočtového úřadu Kongresu se následkem hurikánu ve druhém pololetí zpomalí růst hrubého domácího produktu o půl až celý procentní bod.

Hurikán Katrina vyřadil z provozu řadu rafinerií právě v době, kdy bylo na americkém trhu cítit napětí v zásobování benzinem. Odhady federálních nákladů na humanitární pomoc a obnovu se už odhadují na 150 miliard dolarů.

Milan Kopp, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme